Hipnozla Doğum Yöntemi

Hipnoz ve doğum yan yana gelince ürkütücü, değişik gelse de felsefesi ferahlatan iç açıcı. Tüm kadınların korkulu rüyası olan doğumun normal bir doğa kanunu olduğunu, bu duruma direnilmediğinde her şeyin kendiliğinden oluştuğunu ve sonuçlandığının anlatan bir felsefe.

Eski kafalı birçok insan için gereksiz, şımarıkça bir tanımken, yeni nesil genç anneler için modern dünyanın geçmişten almak istediği yönleri alarak daha doğal bir doğum serüveni yaratan gerekli bir kavram. Son yıllarda da oldukça popüler bir kavram haline dönüşmüş durumda.

hipnozla doğum

Aslında olayın mantığı tamamen şu; kadının çocukluğundan bu yana kadar, doğum ve acıyı yan yana koymasının önüne geçip algıyı doğru yöne çevirmek. Annelerimizin, onların annelerinin ağrılı, acılı efsanelerle dolu doğum hikâyelerini unutup size kendi hikâyenizi yazdırmaya çalışıyorlar. Alt belleğinizdeki negatif düşünceleri siliniyor.
Hipnozla doğum konusunda uzman olan kişiden 1 ile 4 seans arası ders alarak bu olumsuz algınızı pozitif algıya dönüştürüp, gerektiğinde oto hipnoz yapabilmenizi sağlıyor. Bu seanslara eşlerle birlikte katılması isteniyor. Bu derslerde doğru nefes alıp verme, derin gevşeme, doğumda bedeni nasıl rahat bırakabileceği öğretiliyor. Seanslar esnasında öğretilen doğru davranış bilinci anne adayına doğum sonrasındaki süreçte de yardımcı olacaktır. Hipnoz ile doğal doğum sürecine giren anne adayları rahat bir bilinç düzeyinde oldukları için doğumun her aşamasında ihtiyaç duyacakları enerjiyi kaybetmeyeceklerdir.

Ayrıca, doğum öncesi hipnoz seanslarına gelen anne adayları ve eşleri, bu yöntemi başka problemlerini çözmek için de kullanıyor. Dr Ayşe Duman, hipnozun anneyi rahatlattığını, dolayısıyla hamilelikte rastlanan sıkıntıların üstesinden gelmede de kullanıldığını söylerken “Doğum öncesi oto hipnozla gevşemeyi öğrenen anneler, uykusuzluk, stres, mide bulantısı-kusma, koku hassasiyeti, iştahsızlık gibi hamilelikte sıklıkla rastlanan sorunlarını da rahatlıkla çözebiliyorlar.

Son zamanlarda bu yöntemle hamile kalan ve sürecin tadını sonuna kadar çıkaran ünlü Özgün Amal, bu yöntem sayesinde doğum sonrasında da bebeği ile huzur içinde bir uyum sergiliyorlar.

Tüm anne adaylarına sonsuz sevgiler, çocuğunuzla hoşçakalın…

YouTube Preview Image

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir