İç Pilav Tarifi, İç Pilav Nasıl Yapılır?

İç pilavın yapımına geçmeden önce pirinci üzerini 1 kaç parmak aşacak kadar tuzlu ılık suda 1-2 saat ıslatın. 2 su bardağı Islattığınız pirinci birkaç kez yıkayıp süzün.

Kuş üzümünü küçük bir kaseye koyup üzerini örtecek kadar ılık su ekleyip bekletin. Kuş üzümleri şişince süzüp bunu iç pilavda kullanmak için bir kenarda bekletin. İç pilav yaparken bu kuş üzümlerini ekleyeceğiz.

ic-pilav-tarifi
İç Pilav Tarifi, İç Pilav Nasıl Yapılır, İç Pilavın Yapılışı

Aşağıdaki malzemeleri hazırlayın.

Bu iç pilav tarifi 6 kişiliktir.

İç pilav yapmak için gerekli malzemeler;

2 su bardağı pirinç
zeytinyağı
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
100 gr kuzu ciğeri
1 çorba kaşığı kuş üzümü
1 adet kuru soğan
2 yemek kaşığı tereyağı
3 su bardağı et suyu
1 çay kaşığı tarçın
1 çay kaşığı yenibahar
1 çay kaşığı karabiber
Tuz

İç Pilav Tarifi:

Önce tencereye 1 çorba kaşığı zeytinyağı dökün yağ ısındıktan sonra kuzu ciğerleri tavaya koyun. Ciğerlerin pişmesine yakın tuz ekleyin. İç pilava ekleyeceğimiz ciğerler hazır hale getirdikten sonra pilavı hazırlamak için tavaya 2 çorba kaşığı tereyağı koyup tereyağı eridikten sonra dolmalık fıstıkları ekleyip kavuruyoruz. Kavrulduktan sonra kıydığımız soğanı ekleyip tavada şöyle bir çevirdikten sonra ıslatıp yıkanıp süzülen pirinci tencereye ilave edin. Suda beklediği için 5 dakika kadar kavurmak yeterli gelecektir. Kavurduktan sonra 3 su bardağı et suyu ilave ederiz. Et suyunu ilave ettikten sonra yüksek ateşte 2-3 dakika kanayıp daha sonra kısık ateşte pişirmeye devam ederiz. Tuz, karabiber, yenibahar ve tarçını da üstüne ilave ettikten sonra kapağını kapatıp altını kısıp pişirmeye devam ederken başta anlattığımız şekilde hazırladığımız kuş üzümlerini üzerine ilave edip tekrar kısık ateşte pişirmeye devam ederiz. Üstü göz göz olduğunda pilavımız pişmiştir. En son aşamada daha önceden pişirip kavurduğumuz ciğerleri ilave edip karıştırırız. Daha sonra kağıt havlu ile üzerini kapatıp pilavın demlenmesini bekleriz. 15-20 dakika sonra demlendirdiğimizde iç pilavımız hazırdır.

İsteğe göre ince ince kıyılmış dereotu ile pilavı süsleyebilirsiniz.

İç pilavın yanına fırında tavuk, fırında hindi eti iyi gider sanırım.

Fırında Hindi Dolması Tarifi İçin Buraya Bakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir