İdrar Yolları İltihabı İçin Bitkisel Öneriler

İdrarda bulunan bakteri seviyesinin olması gerekenden fazla olmasına, idrar yollarında enfeksiyon olduğuna dair teşhis koyabilmek mümkündür. İdrar yolları enfeksiyonu; ya da idrar yolları iltihabı, kadınların idrar yollarının daha kısa olması nedeniyle, bakterilerin mesaneye daha kolay girebilmesi sebebiyle, erkeklere oranla daha sık görülen bir problemdir. İdrar yolları iltihabının tedavisinde kullanılan antibiyotik ile, bakterilerin direnci arttırıldığından dolayı, çok fazla tercih edilmemelidir.

Peki idrar yolları enfeksiyonları, ve idrar yolları iltihabının tedavisi için neler yapılabilir? Öncelikle idrar yolları enfeksiyonlarının, ve idrar yolları iltihabının belirtilerinden sizlere kısaca söz edelim:

İdrar yolları iltihabının belirtileri arasında ilk sırada, idrarda yanma probleminden söz etmek gerekir. İdrar yolları iltihabının belirtilerinden bir diğeri de idrar sırasında yanma hissidir. İdrar yolları enfeksiyonlarının belirtileri arasında yer alan bir diğer unsur da, karnın alt kısmında ağrının meydana gelmesidir. İdrar yolları iltihabının belirtileri arasında, sıkışma hissinden de söz etmek gerekirken, idrar yolları iltihabının belirtilerinden bir başkası da, idrar sırasında kan ile de karşılaşılabilmesidir.

İdrar yolları iltihabında bitkisel önerileri sizlerle paylaşmadan önce, şu konunun altını çizmek gerektiğini düşünmekteyiz ki, idrar yolları iltihabı sırasında eğer sentetik ilaç kullanımı söz konusu ise, idrar yolları iltihabı için bitkisel öneriler her zaman işe yaramayacaktır. Hatta idrar yolları iltihabı için bitkisel öneriler ile, sentetik ilaçlar bir arada kullanıldığında, olumsuz sonuçlar dahi alınabilmektedir.

İdrar yolları iltihabı için bitkisel önerilerden ilki cranberry isimli bitkinin meyveleridir. Fakat, cranberry isimli bitkinin meyvelerini yiyerek değil de, tabletini; ya da suyunu içerek, idrar yolları iltihabı için bitkisel çözüm yoluna gidilebilir. Bu sayede, idrar yollarındaki asit miktarı arttırılır; ve bakterilerin öldürülmesi için zemin hazırlanmaya çalışılır.

İdrar yolları iltihabı için bitkisel önerilerden bir diğeri de ayı üzümüdür. Ayı üzümü, idrar yollarında asitlenmeye neden olur, ve var olan bakterilerin öldürülmesine katkıda bulunurken, bununla birlikte, bakteri üremesini de önleyici özellik göstermektedir. Ayı üzümünü idrar yolları iltihabı için bitkisel öneriler arasında değerlendirenler, kesinlikle bir haftadan uzun süreli kullanım gerçekleştirmemelidirler; karaciğer, ve böbreklerde tahrişe neden olabilir; ve mümkünse ayı üzümünün kullanımı doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir.

İdrar yolları iltihabı için bitkisel önerilerden bir başkası da kızılcıktır. Kızılcık, idrar yollarında, mesane duvarına, zararlı bakterilerin tutunmasını önlediği için idrar yolları enfeksiyonlarına karşı etkili niteliktedir. İdrar yolları enfeksiyonları, ve idrar yolları iltihabı ile sık karşılaşanlardansanız, sık sık kızılcık suyu içmeniz önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir