İdrar Yolu Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

İdrar Yolları Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

İdrar yollarının çeşitli etmenler nedeniyle mikrop kapması sonucunda oluşan enfeksiyona idrar yolu enfeksiyonu adı verilmektedir. Kısaca idrar yollarını tanımlamak gerekirse, böbrekten başlayan ve üretra dışarıya açılan bir ara köprü olarak tanımlanabilir. Araştırmalar kadınların erkeklere göre idrar yolları enfeksiyonuna yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermiştir. Genel olarak idrar yolları enfeksiyonu mesane üzerinde etkili olsa da böbreklere yayıldığı durumlarda gözlenmiştir. Enfeksiyonun böbreklere yayılması durumunda daha ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonunda her koşulda belirti ortaya çıkmayabilir ancak genel olarak görülen belirtiler şu şekildedir.

*Aniden baş gösteren güçlü, idrar yapma isteği,

*İdrar yaparken yanma hissi,

*Sık, sık az miktarda idrar yapılması,

*İdrarın bulanık olması,

*İdrardan kan gelmesi,

*İdrarın kötü kokması,

*Kadınlarda görülen enfeksiyonlarda kalça bölgesinde ağrı olduğu tespit edilmiştir.

*Erkeklerde rektal ağrılar.

İdrar yolu enfeksiyonunu nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle üretradan bakterilerin içeri girmesi ve burada çoğalması ile gerçekleşir. Normal şartlar altında vücudumuz, savunma sistemi ile bu bakterilerin üremesini engellemektedir. Ancak bazı durumlarda savunma sistemi yetersiz kalabilir. Bir diğer etmen ise şeker hastalığı gibi vücudun savunma sistemini etkileyen hastalıklardır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri, İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi, İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir, İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri, İdrar Yolu Enfeksiyonu Şifalı Bitkiler, İdrar Yolu İltihabı, İdrar Yolu İltihabı Belirtileri, İdrar Yolu İltihabı Neden Olur, İdrar Yolu İltihabı Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonunda tedavi aşamalarında genel olarak antibiyotik kullanımı önerilmektedir.

Basit idrar yolu enfeksiyonlarında bazı antibiyotikler doktorlar tarafından önerilmektedir. Komşu, arkadaş tavsiyesi ile lüffen ilaç kullanmayınız. Bilinsizce kullanılan ilaçlar akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Karaciğer ilaçlara karşı çok hassastır.

Genel olarak antibiyotik kullanımıyla birlikte bakteriler birkaç gün içerisinde etkinliğini yitirecek ve kaybolacaktır. Ancak antibiyotik kullanımına bir süre daha devam edilmelidir. Enfeksiyon etkisini yitirse de doktor gözetiminde antibiyotik kullanımına devam edilmelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri, İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi, İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir, İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri, İdrar Yolu Enfeksiyonu Şifalı Bitkiler, İdrar Yolu İltihabı, İdrar Yolu İltihabı Belirtileri, İdrar Yolu İltihabı Neden Olur, İdrar Yolu İltihabı Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonunda bitkisel çözüm önerileri!

Bitkisel ürünler her ne kadar doğal ve doğadan ürünler olsa da mutlaka doktor gözetiminde belirtilen oranda kullanılmalıdır. Aksi taktirde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İşte idrar yolları tedavisinde önerilen bitkisel ürünler…

Isırgan otu ve ısırgan yaprağı: İdrar yolları iltihabında kullanılan bitkilerden birisidir. Çay şeklinde tüketimi tavsiye edilmektedir.

Atkuyruğu otu: Doktor gözetiminde kalp ve böbrek rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır. İdrar yolları enfeksiyonlarında önerilen bitkilerden bir diğeridir.

Altınbaşak otu: İdrar yolları iltihabında yıkayıcı ve temizleyici özelliği nedeniyle kullanılır. Ödemi artıran etkisi nedeniyle doktor tavsiyesine başvurulmalıdır.

Kızılcık: Mesane duvarına yapışmış olan bakterilerin etkisini yok eder. Şerbeti ise bakteri oluşumunu önleyecektir.

Uva Ursi: Halk arasında ayı üzümü olarak da bilinen bu bitki, idrar yolları enfeksiyonunda kullanılmaktadır. Uzmanlar bu bitkiyi tüketmeden önce sodyum bikarbonat alınmasını tavsiye etmektedir.

UYARI: Hastalıkları tedavi etmek, 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitedeki bilgiler sağlıklı yaşam tavsiyeleridir. Sitede yer alan kürler ve yazı içerisinde geçen bitkileri kullanmadan önce adı geçen bitkilerin yan etkilerine bakınız ve alerjiniz olup olmadığınızı konrol ettiriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir