İdrar Yolu Enfeksiyonu Çeşitleri ve İdrar Yolu İltihabı Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu çeşitleri,  idrar yolu iltihabının tedavisi, idrar yolu iltihabını çok sık geçirenlerin dikkat etmesi gerekenler konusunda bilgiler yer alır.

İdrar yolları enfeksiyonlarının çeşitlerinden söz etmek gerekirse enfeksiyonun geliştiği organa göre en sık karşılaşılan idrar torbasını etkileyen enfeksiyonlara idrar yolu iltihabı yada daha çok bilinen ismi ile sistit olarak bilinir. Çoğunlukla bayanlarda görülen sistit erkeklerde görülüyorsa mutlaka altta yatan faktör vardır diye düşünülür. İdrar akım sıkıntısı, tam boşaltamama, eşlik eden bir hastalık gibi ama hiçbir neden yokken az sıvı almak üşütmek, idrarını tutma yada kronik kabızlık tek başına bayanlarda idrar yolu iltihabı sistit sebebi olabilir.

idrar yolu iltihabı tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi, Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi, İdrar Yolu Enfeksiyonu Çeşitleri, Sistit Belirtileri Tedavisi, İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir?

İdrar yolu iltihabının kesin tanısının konabilmesi için idrar tahlili, idrar analizi, idrar analizinde enfeksiyon olup olmadığı  anlaşılır. Eğer idrar yolu tespit edilirse o zaman kültür antibiyogram testi yapılarak hangi mikrop söz konusu neye duyarlı değil bu tespit edilir. Enfeksiyona duyarlı olan antibiyotiğe göre uygun tedavisine başlanır. Tedavinin uygun dozlarda tamamlanması gerekir.

idrar-tahlili

İdrar yolu enfeksiyonun tekrar etmemesi için yeterince su tüketmek zorundayız. İdrarı tutmamak gerekir. Kronik bir kabızlık varsa bu giderilmelidir.  Şeker hastalarında kanda ve idrarda şeker yüksekliği, idrarda şekerin yükselmesi enfeksiyon oluşması için bir önemli bir hususudur.

Eğer idrar yolu iltihabı böbreklere kadar çıktı ise tekrar eden ve zamanında tedavi edilmeyen, zamanında teşhis edilmeyen enfeksiyonların her zaman aşağıdan yukarıya böbreklere her zaman yayılma riski vardır. Eğer böbrekte ortaya çıkacak olursa buna da böbrek enfeksiyonu pyelonefrit denir. Bu çok önemlidir ateşle seyredebilir, ağrı vardır, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtileri vardır. Acilen tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

İdrar yolu iltihabı veya enfeksiyonu tekrar ediyorsa inatçı bir enfeksiyon söz konusu ise özellikle bir çocukta bu problem görülüyorsa bu zamanla böbrekleri etkileyeceği ve böbreklerin çalışmasını, yapısını ve fonksiyonlarını etkilemesi ile çocukluk çağında dahi böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları böbreklerde kalıcı hasara yol açabilir.

Kız çocuklarında idrar torbasındaki idrarın böbreklere geri kaçması, bu araştırıldığında ortaya çıkabilen en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Çok önemlidir. Bu nedenle ciddiye alınması ve araştırılması lazımdır. Bu antibiyotik tedavi ve bol sıvı almak gibi basit önlemler alınarak geçiştirilmemeli çocuk ve üroloji doktorlarının birlikte bunun nedenini araştırması gerekir.

İdrar yolu iltihabının oluşmaması için yeterince sıvı alınması önemli eğer idrara çıktığınızda idrarınızın rengi ne kadar berrak ve açıksa o kadar iyidir.  Az sıvı aldığınız zaman idrarınız koyu renkli olacaktır. Ne kadar koyu renkli idrar çıkartıyorsanız bu o kadar kötü ve yeterince su içmiyoruz demektir. Sıvıyı sadece su olarak ve normal şartlarda günde 2 litre içmek gerekir.

Çocukluk çağındaki idrar yolları enfeksiyonu çok daha önemlidir. Bunun nedenlerinin araştırılıp tedavisine bakılmalıdır. Çocuk gelişim döneminde olduğu dolayısı ile böbreklerde gelişim döneminde olduğu için enfeksiyonlar böbreğin gelişimini önemli ölçüde etkileyebilir. Çocukluk çağında ateşli olarak seyretmesi erişkinlere göre çok önemli bir belirtidir. Böbreklerin bundan etkilendiğinin o dönem için önemli bir bulgusudur. Tekrarlayan enfeksiyonlarda aşağıdan çekilecek voiding olarak ifade edilen idrar torbasının içine bir madde enjekte edilip bunun idrar torbasından böbreklere geri kaçıp kaçmadığının test edilmesidir. Bu işleme voding denir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise bu tedavi edilmeden idrar yolları iltahabının tedavisi mümkün olmayı tekrar edecektir. Tekrar eden idrar yolları iltihabı ise böbreklerde kalıcı hasara yol açabileceği bilinmelidir. Bu geriye kaçma tek taraflı yada çift taraflı olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise bu durumdan böbreklerin etkilenmemesi için bunun önlemini almak çoğunlukla da basit kısa süren endoskopik yöntemlerle geriye kaçmayı engelleyecek girişimlerin yapılması gerekir.

Voiding : Sondalı Böbrek Filmi

Hamilelik döneminde olan idrar yolu enfeksiyonu çeşitli nedenlerle olabilir. Buradan bakınız. Enfeksiyonun nedeni tespit edilip bunun hemen tedavisinin uygun ilaçlar ile yapılması gerekir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu hamilelik döneminde olur doğum yapana kadar devam ederse çocuğun gelişimini anne karnında doğum sonrası bu durumun düşük doğum ağırlıklı bebeklerin gelişimine yol açabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle taş hastalığı, şeker hastalığı, nörolojik problem harektsizlik, yatalak olmak, idrarı boşaltamamak, prostat hastalığının olması, idrarın tam boşaltılamaması gibi hastalıkların bilinmesi ve bunların tedavisini yapmak ve takip etmek gerekir.

Herkesin ve özellikle idrar yolu iltihabını çok sık geçirenlerin dikkat etmesi gerekenler şunlardır.

*Bol sıvı almak gerekir.
*İdrarı tutmamak gerekir.
*Üşütmemek gerekli
*Kabız kalmamak
*Çocukluktan başlayarak kişisel hijyene dikkat edilmesi gerekir.
*Pamuklu iç çamaşırı kullanmak
*Kullanılan klozetlerin temiz olması
*Tuvaletten sonra temizliğin önden arkaya doğru yapılması gereklidir.

Sık sık idrar yolu iltihabı oluyorsa C vitamini yönünden zengin besinler almanız önerilir. İdrar asidik olursa mikropların üremesine engellenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir