İdrar Yolu İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda toplumda çok sık karşılaşılan erkeklerde, çocuklarda ve özellikle kadınlarda çok sık görülen idrar yolu iltihabının yada diğer bir ifade ile idrar yolu enfeksiyonun belirtileri ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu hamilelik, idrar yolu enfeksiyonu belirtileri, idrar yolu enfeksiyonu neden olur, idrar yolu iltihabının sebepleri
idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu hamilelik, idrar yolu enfeksiyonu belirtileri, idrar yolu enfeksiyonu neden olur, idrar yolu iltihabının sebepleri

İdrara sık çıkmak, idrar yaparken yanma, idrarı yetiştirememe hissi, hiç yokken geceleri idrar için kalkmak, özellikle genç bayanlarda üşütmeden sonra birden bire ortaya çıkan bulgular bir idrar yolu enfeksiyonu olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları normal idrar sıklığında ve onun idrar yaparken hissedilen duyguların değişikliği ile ortaya çıkar ve hastayı rahatsız etmeye başlar. Öncelikle idrar yaparken yanma şikayeti, sık sık idrara çıkma şikayeti, idrar hissinin birden bire ortaya çıkması ile birlikte tuvalete koştururken sanki idrarını tutamayacak kaçıracak gibi bir hissin oluşması idrar yolu enfeksiyonlarının en önemli bulguları olarak sıralanır.

İdrar Yolu İltihabının Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolunda sorun olan, problem olan bir kişide neler yaşar, nasıl belirtiler verir.

Eğer bir enfeksiyon gelişmiş ise kişinin daha öncekine göre idrar yapma alışkanlıklarında değişiklikler görülür. İdrarın ve idrara çıkmanın sıklığı artacaktır.  En belirgin belirtilerden biri budur. Acil idrar hissinin ortaya çıkması, idrarı yetiştirememe, tuvalete koşturma hissi, idrar yaparken yanma, acıma, sızlama hissinin olması bunlar idrar yolu enfeksiyonu özellikle idrar torbasını ilgilendiren sistit iltihabının en önemli bulguları olup kişinin konforunu yaşam kalitesini bozar. Bu belirtilere bir de ateş eklenip ateşle birlikte seyrediyorsa o zaman yan ağrısı, halsizlik, iştahsızlık böbreğinde etkilenmesi ile sorun çok daha ciddi boyutlara gelmiş demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir