İftar İçin Makarna Çorbası Tarifi

İftar saatleri yaklaştığında, genellikle insanların aklında, iftara ne pişirsem sorusu dolaşmaya başlayacaktır. Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi çok ağır yemeklerin yenmesine olanak tanımamakla; ve sağlıksız olmakla birlikte, 16 saat gibi uzun bir zaman dilimini kapsayan oruç da iftarda çok yemek yemeyi gerektirecek şekilde açlığa sebep olmaktadır. Bu nedenle, hem hafif; hem de doyurucu yemeklerin yapılması gerekmektedir. Makarna çorbası da bahsedilen grupta sayılabilecek yiyecekler arasında yer almaktadır.

Makarna çorbasının malzemeleri şu şekilde sayılmaktadır:

Makarna çorbasının yapılışı için gerekli malzemeler:

1/2 paket spagetti,
2 adet domates,
3 adet biber,
bir paket mantar,
1 çorba kaşığı tereyağı,
bir soğan,
maydanoz ve tavuk suyu.

Makarna çorbasının yapılışı ise şu şekilde özetlenmektedir: Makarna çorbası yaparken ilk olarak soğan ile birlikte mantarları ince bir şekilde doğramak gerekmektedir. Tencerede eritilen tereyağının içerisine soğan ve mantarlar eklenerek kavrulur. Soğanlar ve mantarlar kavrulurken, bir tarafta da domates soyularak küp şeklinde doğranır.

Makarna çorbası yapılışında mantar ve soğanların kavrulmasının ardından, doğranan domatesler de tencereye eklenmelidir. Bu şekilde kavrulmaya devam eden soğan, mantar ve domates karışımının içerisine bir süre sonra 1 litre tavuk suyu eklenmesi gerekir. İsteyen kişiler, bu karışımın içerisine bir miktar haşlanmış tavuk etini de, küçük küçük doğrayarak ekleyebilirler.

Makarna çorbasının yapılışında, bu şekilde kaynamaya başlayan çorbanın içerisine makarnaların da ilave edilmesi gerekmektedir. Tuzun da eklenmesi gereken çorbada makarnaların pişmesi beklendikten sonra ocağın altı kapatılır; ve hazır olan makarna çorbasının üzerine maydanozlar doğranır; sonrasında da servis yapılmaktadır.

İftar çorbaları arasında kendisine oldukça iyi bir yer edinebilecek olan makarna çorbası ile, hem hafif; hem de doyurucu bir şekilde orucunuzu açarak açlığınızı sonlandırmanız söz konusu olabilecektir. Makarna çorbasının ardından ise, sağlıklı bir ramazan geçirebilmek adına yine sağlıklı, hafif fakat doyurucu yiyeceklerle beslenmeniz, sağlığınızın oldukça iyi bir hal almasını sağlayacaktır.

Sağlıklı ramazan için iftarda, makarna çorbasının öncesinde içeceğiniz bir bardak ballı ve limonlu ılık su, kan şekerinizin dengelenmesini sağlayarak, sizin hızlı yemek yemenizi sağlayacak olan açlık hissini ortadan kaldıracak; dolayısı ile sindirim sistemine bağlı sağlık sorunları yaşamanızı önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir