Ihlamurun Faydaları Ve Ihlamur Çayı

Kış aylarının yakın olması demek, bitki çaylarına olan ilginin, yine, her zamankinden daha fazla olacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle, yazımız içerisinde sizlere, ağacı oldukça etkileyici olan ıhlamurun faydalarından nasıl, ve ne için yararlanabileceğinizi anlatmak istedik. Ihlamurun faydaları nelerdir sorusunu soralım, ve bakalım ıhlamurun faydaları nelermiş…

Ihlamur Çayı, Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır, Ihlamurun Faydaları, Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur, kan dolaşımının düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesini olanakllı hale getirmektedir. Bunun yanında, ıhlamurun faydaları arasında, sinirleri yatıştırıcı etkisinden de söz etmek gerekir; ve bu durum, ıhlamur kullanan kişinin sakinleşeceği anlamına gelmektedir.

Ihlamurun faydaları arasında, adet sancısının azaltılmasından, ve hatta giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir. İç sıkıntısı olan kişilerin ya da uykusuzluk problemi yaşayanların ıhlamur çayı tüketmeleri önerilmektedir. Ihlamur çayı idrar söktürücü özellik göstermekle birlikte, böbreklerin düzenli çalışmasını; ve eğer var ise, kum, ve taşların dökülmesini de olanaklı hale getirmektedir. Bağırsakların temizlenmesi de ıhlamurun faydaları arasında yer almaktadır.
Ihlamurun faydaları arasında, vücudun terlemesini sağlamasından, ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasından da söz etmek gerekmektedir. Bu anlamda, ıhlamur çayı, soğuk algınlıklarına karşı kış aylarında en sık kullanılan bitki çayları arasında yer almaktadır. Bronşları açarak göğsü yumuşatma etkisi de bulunan ıhlamurun faydaları arasında, soğuk algınlığı ile birlikte, gribe karşı etkili olduğundan da söz etmek gerekmektedir.

Romatizma; ve gut hastalığına karşı olumlu etkileri bulunan ıhlamurun, kansızlığı giderme, saç dökülmesini azaltma gibi etkilerinin bulunduğunu da belirtmeyi unutmamalıyız. Cildin daha parlak, güçlü, canlı, ve sağlıklı olmasını sağlayan ıhlamurun faydalarından cilt bakımı için yararlanmak isteyen kişilerin, ıhlamuru kaynatarak elde ettikleri suyu banyo suyuna eklemeleri, ve bu anlamda ıhlamuru cilt bakımında kullanmaları önerilmektedir. Gerçekleştirilen bu uygulama, kişinin, daha sakin, daha rahat, ve daha hafiflemiş olmasını da olanaklı hale getirecektir.

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır? 

Ihlamur çayı nasıl yapılır? Ihlamur çayını hazırlamak için de farklı yöntemler bulunduğunun bilinmesi gerekmektedir. Klasik bir ıhlamur çayını hazırlamak için bir tatlı kaşığı ıhlamur; ve bir bardak kaynar su yeterli olmaktadır: kaynar suyun içerisine atılan ıhlamurun bir süre daha kaynatılması, ve ardından beş ya da altı dakika demlenerek içilmesi gerekmektedir. Fakat Ihlamur çayını yaparken içerisine elma, ve bal ekleyen kişiler de bulunmaktadır, hatta tarçın da, ıhlamur çayına, halk arasında eklenen bitkiler grubunda yer almaktadır.

Cilt içinde kullanılabilir ıhlamur çayı yapılır taze günlük olarak süzerek yüzümüze püskürtülebilir. Ihlamur çok iyi bir renk açıcıdır.

Ihlamur çok iyi bir sakinleştiricidir. Ihlamur aynı zamanda çok iyi bir iştah kapatıcı dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir