İktidarsızlık tedavi yöntemleri

Erkeğin cinsel isteği olmasına karşın penis damarında kan toplanamaması ve sertleşememesi yada cinsel birleşmeyi oluşturacak yeterli sertliği koruyamamasıdır.

Her erkeğin her dönemde ve bütün şartlarda yeterli ereksiyon sağlaması beklenemez. Ruhsal gerginlik, yorgunluk, ilişki problemleri zaman zaman ereksiyonun olmamasına neden olan durumlardır. Fakat ereksiyon sorunu sürekli olursa ve cinsel birlikteliği engellerde bir doktordan yardım almak gerekir.

Tedavisi

Sigara ve alkol tüketimine son verilmesi gerekir. İlaç alışkanlığının önüne geçilmelidir. Düşük kolesterol içeren besinler ile beslenilmeli ve kolesterol düzeyi takip edilmelidir. Egzersiz empotans için risk olabilecek kalp-damar rahatsızlıklarının önlenebilmesi için önemlidir.

İlaç Tedavisi ; Son dönemlerde çok fazla iddialı olarak piyasaya sürülen bazı ilaçlar ereksiyon konusunda yardımcı olabiliyor. Fakat insanlara normal ereksiyon yeteneği kazandırmadıkları unutulmamalıdır. Birkaç sene önce piyasaya sürülen ve bütün dünyada konuşulan sildenafil, verdenafil, tadalafil etken maddeli ilaçların penis içindeki kan dolaşımını çoğalttığı ve birliktelikten 30 dakika önce alındığı zaman ereksiyonu sağlayıp hastaların % 80’inde etkili olduğu iddia ediliyor. Fakat bazı yan etkiler mevcuttur.

İntauretral Tedavi ; İdrar yapıldıktan sonra bir aplikatörler idrar yoluna yerleştirilen küçük fitillerdir. Fitil yapıldıktan sonra kolay bir şekilde çözünebilmesi için penis hafif bir şekilde ovulur. Penis içerisindeki kan dolaşımı artırılarak etki yapar. Başarı oranı % 40 civarındadır. En çok görülen yan etkisi ise penis, testisler, idrar yolunda ağrı hissedilmesidir.

Enjeksiyon Tedavisi ; Süngersi tabakayla beraber cinsel organa enjekte edilen bazı ilaçlarla 15 dakika içerisinde yarım saat sürecek bir ereksiyon sağlanır. Enjeksiyon küçük iğneler ile yapılır. Enjeksiyon yerinde, morarma, ağrı, baş ağrısı, sersemlik gibi yan etkileri olabilir.

Pompa Tedavisi ; 1900’lü senelerde keşfedilen basit pompayla penis içindeki kan akışı artırılıp ereksiyon sağlanır. Başarı oranı % 85 civarındadır.

Penis Protezleri ; Maliyeti fazla olan bu yöntemle penise yerleştirilen protezle ereksiyon gerçekleştirilir. Hasta olan insan istediği zaman ereksiyonu sağlayabilir. Farklı çeşitleri vardır. Bazı çeşitlerinde penis sürekli ereksiyon halinde olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir