Ilık Limon Suyunun Faydalarını Mutlaka Bilmelisiniz

Limonun kendisi, detoks etkisi olan, bin bir derde deva C vitamini deposu bir meyve. Yetişme zamanı bile amacına hizmet etmek için kışa rast geliyor. Doğanın kendi döngüsü kuşkusuz her şeyi fazlası ile ortaya seriyor.

Bağışıklık sistemini destekliyor, C vitamini deposu. Özellikle soğuk havalarda, zayıflayan bağışıklık sistemini ayakta tutmaya yarıyor. C vitamini deposu olduğu için vücudun Demir emilimini dört kata kadar artırıyor. Stresli dönemlerde c vitamini seviyemiz gittikçe düşmektedir. Böyle zamanlarda, kadınlar özel dönemlerinde ve menopoz dönemlerinde tüketmeleri faydalı olacaktır.

Limon suyunun moleküler yapısı mide öz sularınınkine benzediğinden mide ve bağırsak sistemine yardımcı bir etkisi olmaktadır. Limonlu su bağırsaklarınızın temizlenmesinde ve artıkların sökülüp atılmasında yardımcıdır. Limonlu su aynı zamanda şişkinliğe, hazımsızlığa ve mide ekşimesine de yardımcı olur.

limon suyu

Limonlu su deriyi canlı tutar, kırışıkları önler, sivilcelenme mani olur. Limon suyundaki antioksidanlar, ciltteki lekeleri de azaltır.

Limon içerdiği pektin nedeni ile lifli bir yapıya sahiptir. Buda tokluk hissi verir. Kilo vermenize yardım eder.

Limon vücutta ki alkali seviyesini ayarlar. Yani vücudun asittik yapısını azaltır, PH seviyesini artırır.

Ağız kokusunu önler. Limon suyunun antiseptik özelliği, onun bir dezenfektan gibi davranmasını ve ağızdaki kötü bakterileri öldürmesini sağlar. Eğer limonlu suyun diş minenizi zedeleyebileceğini düşünüyorsanız, limonlu suyu içtikten sonra ağzınızı suyla çalkalayın.

Yüksek oranlarda barındırdığı potasyum nedeniyle limonlu su beyne ve sinir hücrelerinin çalışmalarına yardımcı olur.

Kan basıncımızı düzenler.İçeriğindeki P vitamini sayesinde kılcal geçirgenliği artırır ve genel olarak vücutta kan akışını daha iyi seviyelere taşır.

Yine potasyum seviyesi sayesinde depresyon ve stresle mücadelede etkilidir.

Askorbik asit, yani C vitamini, vücutta yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Sağlıklı kemikler, dokular ve kıkırdaklara sahip olmamız için C vitaminine ihtiyacımız vardır. C vitamini aynı zamanda vücutta giren enfeksiyonlarla da mücadele etmemizi sağlar.

Sindirim için gerekli olan bir asit olan Öd oluşumunu destekleyerek karaciğeri temizler ve uyarır. Fazla öd akışının kontrol edilmesi ve vücut tarafından üretilen fazla mukusun dengelenmesinde limonlu su faydalıdır. Üstelik safra taşlarının giderilmesine de yardımcı olur.

Fiziksel olarak çok yoran, ter atmanızı sağlayan bir işte çalışıyorsanız, kaybettiğiniz tuzu yerine koymanıza yardım eder.

Vücuttaki ürik asidi dışarı attığı için eklem ve kemik arılarını azaltır.

Bağırsak hareketlerini düzenler. Kabız ve ishali önler.

Limonlu suyun antibakteriyel özelliği boğaz enfeksiyonu, bademcik iltihabı için çok faydalı olur.

Yorgunluk sonrası kendine gelmek için içilen kafeinden daha etkilidir. Kafeini kesmeye yardım eder: Sabahları kahve yerine bir fincan sıcak limon suyu çok faydalıdır. Kendinizi yenilenmiş hissedersiniz.

Hamile bayanlar için sabah bulantılarına çok iyi gelir.

Günde 2- 2,5 litre su içerken bunu başaramayan kişiler limon sayesinde bu miktarı tüketebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir