İncirin Faydaları Ve Kuru İncirin Faydaları

İncir, pek çoğumuzun severek tükettiği yaz meyvelerinden bir tanesidir. Peki incirin faydaları ve incirin yararları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, incirin faydaları, içeriğinde bulunan minerallerin ve vitaminlerin zenginliği ile değerlendirebileceğiniz kadar çoktur. Dilerseniz incidin yararları hakkında sizleri bilgilendirelim:

İncirin içeriğinde yoğun miktarda kalsiyun ve fosfor bulunmaktadır. Dolayısıyla incirin faydaları arasında, diş ve kemik sağlığını korumasından söz edilebilmektedir. Aynı zamanda incirin yararlarından bir diğeri de, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan özelliğidir. İncirin yararlarından bir diğeri de, sindirimi rahatlatması özelliğidir.

İncirin içeriğinde yoğun olarak polifenol de bulunduğunu belirtmek isteriz. Polifenollerin amacı, vücutta bulunabilecek kanser hücrelerin yok edilmesine katkıda bulunmaktır. İncirin faydaları arasında kansere karşı önleyici olduğunu söyleyebiliriz; bununla beraber, incirin faydalarından bir diğeri de, içeriğindeki polifenoller sayesinde, kanda bulunan yağların kalbe ve damarlara zarar vermesini önlemesidir.

İncirin faydaları ile birlikte, kuru incirin de faydalarından söz etmek istersek, incirin içerisinde yoğun oranda lif bulunduğunu belirtmemiz gerektiğini hatırlarız. Lif sayesinde kuru incirin faydaları arasında, kolesterolün kana karışmamasından da söz etmek gerekmektedir. Kuru incirin faydaları arasında sindirim sistemine karşı etkili olması da sayılmalıdır. Günde bir adet kuru incir yiyen bir kişi, günlük lif ihtiyacının %20’sini karşılamış olur.

Kuru incirin içeriğinde yoğun olarak bulunan Omega-3, kötü kolesterolün azaltılmasına yardımcı olmasını sağlamaktadır. Kuru incirin faydaları arasında kalp sağlığı ve beyin sağlığını korumasından da söz etmek gerekmektedir. Kuru incirin yararları arasında Gut hastalığına karşı etkili olduğunu da belirtmek gerekmektedir.

İncirin yararları arasında kan yapıcı özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Kuru incirin faydaları arasında da kan yapıcı özellikte bulunduğunun sayılması gerektiği unutulmamalıdır. İncirin yararları arasında, içeriğindeki glikoz sayesinde beyne enerji vermesinin de unutulmaması gerekmektedir. Kuru incirin faydaları arasında sayılabilecek bir diğer faydası da balgam söktürücü özelliği ve öksürük, bronşit, boğaz ağrısı gibi sorunların giderilmesine yardımcı olmasıdır. İncirin yararlarından bir diğeri cilt yaralarının daha çabuk kapanmasını sağlaması iken, kabızlığı önleme etkisi de incirin faydaları arasında sayılabilmektedir.

One Comment on “İncirin Faydaları Ve Kuru İncirin Faydaları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir