İshal Nedenleri ve Tedavisi

İshal hayatımızı olumsuz etkileyen hastalıklardan bir tanesidir. İshal uzun süreli devam ediyor ve yüksek ateş varsa ateş 37.5 derecenin üzerine çıktığında bir enfeksiyöz yani bir iltahabi olay düşünülmelidir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır. Evde yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Ve antibiyotiğin tespit edilmesi için bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Nedenin bir mikroptan dolayı olduğu tespit edilirse bir antiboyotik tedavisi, parazitten dolayı ishal olduğu düşünülürse ki parazitler daha çok kronik ishalde yapabilirler akut ishal yapanları da var. Bu durumda parazite yönelik ilaçlar verilmelidir. İshal tedavisi etkene göre değişir. İshalde eğer yüksek ateş yoksa evde geçireceğimiz 1-2 günde isahl diyeti yaparak yağlı şeyler yemeyerek kaybettiğimiz suyu ve tuzu yerine koyarak değerlendirebiliriz.

İshal tedavisinde bilmemiz gereken önemli nokta eğer ishal fazla miktarda ise bağırsak hareketlerini durdurucu veya bağırsaktan bağırsak cidarından sıvı salgılamasını azaltıcı etki yaparak dışkı kıvamını daha sertleştirici ilaçlarda bazen kullanmak gerekebilir. Ama bunlar normal besin zehirlenmelerinde veya basit halk arasında sıklıkla görülen ve besinden alınan mikropla oluşan ishallerde aslında kullanılmaması gereken tedavilerden dir. Eğer bu tür bağırsak hareketlerini yavaşlatıcı ilaçlar alınırsa o zaman ishal tedavisi kabız yapar söylemi doğru olur. Fakat bu tür ilaçların kullanılması mecbur kalmadıkça  tercih edilmemektedir.

İshal Tedavisinde

Su ve tuz kaybettiğimiz için bu giderilmelidir. Bunun için eczanelerde satılan bazı özel solüsyonlar, bazı özel tozlar var. Bunlar suya karıştırılarak bunların alımı ile tuz ve şeker içeren tozlar dır bunlar bunların alınması ile içinde çözündürdüğünüz su ile hem su kaybını hemde kaybettiğimiz tuz ve şekeri yerine koymada yardımcı olur. Halk arasında ishal için gazlı içecek içilmesi gibi bir durum ise tavsiye edilmiyor. Gazlı içeceklerin hiçbir hastalığın tedavisinde yeri yoktur. Ayrıca kahve içine limon sıkmakta halk arasında kullanılan bir yöntemdir. Fakat buda ishal için tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir. İshalin daha olumsuz bir yönde etkileyebilir. İshalin tedavisi için en iyi yöntem ishal diyetidir.

İshal olanlar doktora ne zaman başvurmalı?

Normal besinlerden dolayı bir ishal durumu söz konusu ise ve 37,5 derecenin üzerine çıkan yüksek ateş yoksa 1-2 gün beklemekte ishal diyeti yapmak gerekir.

Bunun için halk tarafından da bilinen

  • Pirinç lapası
  • Haşlanmış patetes sindirim sistemini rahatlatır.
  • Kızarmış ekmek
  • Yağsız peynir gibi
  • Pastörize yoğurt yerine evde yapılabilecek doğal bir yoğurtta yenebilir.

İshal döneminde süt içmemeye dikkat etmek gerekir.  Çünkü sütte bulunan laktoz ishal döneminde, ishalin bir miktar daha artmasına neden olmaktadır.

Eğer küçük bebeklerde ishal söz konusu ise bu durum  ciddiye alınmalıdır.  1-2 seferi aşan fazla miktarda dışkılama vücutta hızlı bir su kaybına neden olacağı için ve ağızdan alımda bozulmuş ise  hemen çocuk doktoruna getirmekte çok büyük fayda vardır. Bizim burada bahsettiğimiz şuanda daha çok yetişkinler içindir. Ama ishal ile birlikte 37,5 üzerinde bir ateşte varsa o zaman iltihabi ishali düşünerek beklemeden doktora başvurmak gerekir. Bu durumda öncelikle kaybedilen suyu ve tuzu gidermek gerekir ama bu tür mide bağırsak enfeksiyonlarında ishal ile birlikte  mide bulantısı ve kusmada olur onun için ağızdan bir şeyler almakta zorlanılır. Böyle bir durumla karşılaşırsak kaybedecek bir zaman yoktur ve hemen doktora başvurmak en doğrusudur. Eğer ishalin rengi sarı renkli değilde dışkının rengi siyaha dönmesi veya kırmızı kanlı gibi ise başka hastalıklara da işaret eden bir durum söz konusu ise o zaman zaten hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmak gerekir.

İshal Tehlikeli Bir Hastalık Mı?

Bebeklerde ve çocuklarda görülen her ishal tehlikelidir.

Hafif seyreden 1-2 günde geçen ishaller olduğu gibi bunun dışında çok uzun süre devam eden çok ciddi bazı antibiyotiklerin bağırsakta neden olduğu hasara bağlı olarak meydana gelen ishaller vardır ki bunlar çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Hatta yetişkinlerde öldürücü olabilir. Bebekler için daha öncede söylediğimiz gibi her ishal tehlike oluşturmaktadır. Çünkü küçük bebeklerin vücut hacmi küçük olduğu için bunların 1-2 günlük ishalde dahi kaybettikleri tuz ve su oranı bebeklerin vücut dengesini bozabilir ve hayati bir tehlike oluşturabilir. Bu nedenle bebeklerde ishale çok dikkat etmek gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir