Isırgan Bitkisi Nedir? Isırganın Faydaları Neledir?

Isırgan bitkisi, şifalı bitkiler grubunda önemli bir yeri olan ve önemli özelliklere sahip olan bir bitkidir. Özellikle türleri arasında büyük ve küçük ısırgan otunun yeri diğer türlere göre daha farklıdır. Isırgan yaprağı, ısırgan kökü ve ısırgan tohumu, ısırgan bitkisinin kullanılan alanlarından bazılarıdır. Her alanın etki alanı farklı olup kullanım şekilleri de değişiklik göstermektedir.

Isırgan bitkisinin yaprak, tohum ve kökleri farklı aylarda toplanmaktadır. Isırgan yaprakları mayıs-temmuz ayları arasında, tohumları temmuz- ağustos ayları arasında kökleri ise sonbahar ya da ilk bahar da sökülmektedir. Isırgan otu ya da bitkisi olarak adlandırılan bu bitkide, yapraklarda yılan zehrine benzer bir zehir bulunmaktadır. Bu madde bağışıklık sistemini harekete geçiren bir yapıya sahiptir.

Isırgan Bitkisinin Yararları Nelerdir?

Isırgan otunun çay olarak tüketimi, bağışıklık sistemi üzerinde etkili olmaktadır. Bağışıklık sisteminde düzenleyici bir etkiye sahip olan bitki, ayrıca vücudun savunma yolları üzerinde de etkili olmaktadır.

Uzmanlar, ısırgan bitkisinin öksürük, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi sorunlarda, bağırsak problemleri ve eklem ağrılarında tedavi edici bir etkisi olduğunu söylemekte.

Isırgan otu ya da çayı, her bireye günlük tüketimde mutlaka kullanması gereken bir içecek olarak tavsiye edilmektedir. Ancak sürekli kullanım yerine üç haftalık bir kullanım sonrasında on günlük bir arayla tekrar başlanmalıdır.

Kan temizleyici bir özelliğe sahip olup kan yapıcı etkisi bulunmaktadır.

Romatizma sorunları bulunan kişiler, ısırgan otunu kaynatarak ağrı bulunan bölgelere sürmelidir.

İdrar yolları rahatsızlıkları ve iltihaplarında çözücü bir etkisi vardır.

Doğal bitki özü sayesinde saçlarda bakım ve onarım etkisi yaratır. Saçlar daha canlı olur ve kepek sorunları görülmez.

Isırgan bitkisi, yağı, çayı dışında kapsül ve tentür olarak da kullanılmaktadır.

Isırgan Yağı, Yaprağı Nedir? Etkileri Nelerdir?

Dünya genelinde gençlik yağı olarak da tanınan ısırgan bitkisi, ısırgan tohumunun preslenmesiyle elde edilmektedir. Savunma sistemi üzerinde etkili olan tohum, vücutta direnci artırarak bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı korunmayı sağlamaktadır.

Isırgan Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Vücutta alerjik etki yaratabilir.

Gebelik döneminde hamile bayanların kullanması tavsiye edilmemektedir.

Kan şekerinin dengesizleşmesine neden olabilir.

One Comment on “Isırgan Bitkisi Nedir? Isırganın Faydaları Neledir?”

  1. Isırgan otunun egzamaya da iyi geldiğini duymuştum. Birsürü akrabam ısırgan otunu kaynattıktan sonra içtiler ve egzamadan kurtuldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir