Isırgan Otu ve Faydaları

Ülkemizde ısırgan otunun yabani olarak yetişen 4 çeşidi bulunmaktadır. Bunların içerisindeki etken maddeler birbirine benzemektedir. Isırgan otunun kanser tedavilerinde tohumlarının balla karıştırılarak kullanıldığı biliniyor. Fakat bu konudaki araştırmalar halen devam etmektedir. Araştırmalar devam ettiği için etkenliği açısından kesin, net birşeyler söylemek şuan için mümkün değildir. Isırgan otunun çiçek açmadan önceki hali ve tohumları halk arasında yaygın olarak bilinmektedir. Çeşitli hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılmaktadır. Isırgan taşıdığı elementler ve vitaminler bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Isırganın yapraklarından yani toprak üstü kısmından elde edilen çay vitaminler ve elementler bakımından zengin oluşundan dolayı çeşitli element ve vitamin eksiklikeri için kullanılmaktadır.

Isırgan otunun çok iyi bir diüretik olduğu yani idrar söktürücü olduğu bilinmektedir. Isırgan otunun toprak üstü ve gerekse toprak altında kısmından hazırlanmış tıbbı çaylar idrar söktürücü  etkiye sahiptir.

Isırgan otunun bazı faydaları ise şöyle;

  • Bedeni uyarıcı ve güçlendirici bir etkiye sahiptir.  Savunma gücün artırmak için ısırgan tohumları kullanılır.
  • Kanı temizleyici, ödemleri giderici, kan yapıcı ve alyuvarları yenilemede etkilidir.
  • Egzama ve sivilceler içinde kullanılmaktadır.
  • Saçlardaki kepeğin giderilmesinde, dökülmesinde etkilidir. Saçları canlandırır. Taze ısırgan ve kökü kaynatılarak suyuyla saçlar yıkanır.
  • Koltuk altı ve ağız çevresindeki iltihaplarını geçirmek için kullanılmaktadır. Kullanımı (genel) 3-4 ölçek sekrencebin, maydanoz, veya kereviz suyu, ısırganotu karıştırılıp günde 1-2 fincan içilir.
  • Nasır ve tırnak mantarlarında çayı içilir. Ellerde bu çayla yıkanabilir, elleri güzelleştirir.
  • Soğuk algınlığına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
  • Tansiyon düşürücüdür. Zehirlenmelerde kullanılır.
  • Baş ağrılarında; 2.5 litre çay 1 güne yayılarak içilir. Prostat büyümesinde kökler kaynatılıp suyu içilir.
  • Damar kireçlenmesi ve damarları açmada kökleri kullanılır.

Isırgan Otu Çayının Hazırlanışı ;

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış  ısırgan otunu bir su bardağı kaynar su içerisinde demlenir. 5-10 dk demlendikten sonra süzülerek yeni demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında tatlandırılmadan içilir.

Isırgan otunun zararları ise

Kalp ve böbrek yetersizliği olanlara, ödem olanlara, küçük ve büyük kan basıncı olanlara sakıncalıdır. Fazlası hamilelere sakıncalıdır.

Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun ısırgan otu ile ilgili bir uyarısı bulunuyor.

“Isırgan kemik erimesini hızlandırmaktadır. Herhangi bir nedenle ısırgan çayı veya ısırgan tohumu kullanıyorsanız ve normalde osteoporoz (kemik erimesi) şikayetiniz varsa, ısırgan tüketmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir