İşyerinde Yaşanan Ağrıların Sebepleri ve Çözüm Yöntemleri

Kimi insanlar çok çalışmaları nedeniyle bir takım vücut ağrılarına maruz kalırken; kimileri de boş durmaktan dolayı sağlık sorunları ile karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle, yapacağımız herşeyi dengeli bir şekilde yapmamız gerektiğini bilmek durumunda kalmaktayız. O halde çalışırken yaşadığımız ağrı ve sıkıntıları, boş dururken de neden yaşadığımızı öncelikle bulmamız gerekmektedir. Boş duran vücut, halk tabiri ile hamlamakta; ve en ufak bir yorgunlukta zorluk çıkartmaktadır. Çalışırken yaşanan ağrı ve sağlık sorunlarının ise belirli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler arasında ilk sırayı, gürültü kirliliğinin aldığını belirten uzmanlar, çalışan kesim arasında, ortalama 2500 kişi ile gerçekleştirmiş oldukları bir ankette, belki de sonuçlarını görünce şaşırmayacağımız bir tablo sunmuşlardır. Bu tabloda ilk sırayı neler almakta, çalışan kesim neden ağrılarla savaşmak durumunda kalmakta; ve bu ağrılara çözüm olarak neler yapmaktadır… Hemen bu konu ile ilgili detaylı bilgi verelim:

Çalışan kişiler, çantalarında sürekli bir takım ilaçlar bulundurmaktadırlar; ve bu ilaçların da pek çoğunu kullanmaktadırlar iş yerlerinde. Bu ilaçların ne olduğunu merak ediyorsanız: %72’lik bir oranın, yanında ağrı kesici ilaç taşıdığını belirtmek isteriz. Ve bu ankete katılan kişi sayısı 2426’dır. Yine bu 2426 kişi içerisinde %9’luk bir oran, mide ilacı; ve diğer bir %9’luk kısım da, işyerlerine giderken, yanlarında vitamin taşıdıklarını belirtmişlerdir. %4’lük bir kısım sakinleştirici ilaçlardan destek alırken; %3’lük bir grup kas gevşetici; ve diğer bir %3’lük grup da göz damlası kullandığını ifade etmiştir.

Yapılan ankette ortaya çıkan bir başka sonuç da, kişilerin ilk olarak ağrı kesicilere başvurduklarını göstermektedir. Herhangi bir ağrı sorunu ile karşılaştığında ağrı kesicilere başvuranların oranı %64’tür. %32’lik bir kısım ise, işine mola verip, ağrısının dinmesini beklemeyi tercih etmektedir. %3’lük kısım iş yerinden izin alarak evine gidip dinlenmeyi tercih ederken %1 gibi çok az bir oran da, ağrıları nedeniyle doktora gitmeyi tercih etmektedir. Oysa ki, ağrıların, hastalık ve sorunların son noktası olduğu bilinmektedir. Uzmanlar ağrılar için: kırmızı alarm tabirini kullanmaktadır. Bu noktada, toplumumuzun ne kadar yanlış bir yönde ilerlediğini; ve belki de hastalıkların neden bu denli çok olduğunu anlayabilmemiz daha kolaylaşmaktadır.

İşyerlerinde ağrı sorunu çekenlerin en çok çektiği ağrılar, boyun ve ense bölgelerinde görülen ağrılardır. Boyun ve enseyi, sırasıyla, sırt ve baş ağrısı desteklemektedir.

Ofis ortamında ağrı sorunları ile baş etmeye çalışanların en büyük sorunları, gürültü kirliliğidir. Ofiste sürekli telefon görüşmeleri yapmak, müşterilerle yüksek sesli iletişim kurmak, bilgisayar başında sürekli zaman geçirmek, ağrıların bir diğer sebebi iken, işyerinde ağrı çekenlerin bir başka ağrı sebepleri de, yöneticilerinden fırça yemek olarak belirtiliyor. İşyerindeki arkadaşlarla anlaşamamak ve işlerin yetiştirilmemesi de bir diğer ağrı sebebi olarak sayılabilmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir