K Vitamini Nedir? K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Yararları Nelerdir?

Bu yazımızda K vitaminin yararları, K vitamini eksikliği ve K vitaminin bulunduğu besinler hakkında bilgiler okuyacaksınız.

K vitamini nedir?

K vitamini kan pıhtılaşmasında önemli bir göreve sahip olan vitamindir. K vitaminin büyük çoğunluğu vücutta harcanırken bir kısmı karaciğer de depolanmaktadır.

K vitamini Karaciğerde glikozun çevrilmesinde görevlidir. K vitaminin bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir etki yarattığı gözlenmiştir. Genel olarak insanlarda K vitamini eksikliği nadir olarak görülmektedir. Bağırsaklarda ki bakteriler tarafından üretilen K vitamini, eksikliğinde uzun süreli antibiyotik kullanımının büyük etkisi bulunmaktadır.

Vücutta K vitamini

K Vitamini
K Vitamini Nedir? K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Yararları Nelerdir?

K vitamini hangi besinlerde bulunur ve yararları nelerdir?

K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Vücutta bazı enzimsel aktivitelerde görevlidir. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır.

K vitamininin bulunduğu besinleri sıralamak gerekirse;

Yeşil yapraklı sebzelerden, Ispanak, Brokoli, Kuşkonmaz, Tahıllar ve Yeşil çay, K vitaminin bulunduğu besinlerden bazılarıdır.

Ayrıca, Yoğurt, Kefir, Isırgan otu, Yumurta ve Soya fasulyesi gibi besinlerde de bol miktarda K vitamini bulunmaktadır.

K vitamini eksikliği nadir olarak görülen bir durum olsa da eksikliğinde gözlenen bazı sağlık sorunları bulunmaktadır.

K vitamini Eksikliği

K vitamini eksikliğinde kanda pıhtılaşma yeterince görülmeyecek ve bunun etkisinde diş etleri, sindirim sistemi, idrar yolları, akciğer ve deride kanamalar gözlenecektir. Ayrıca K vitamini eksikliğinde burun kanaması ve kadınlar da adet döneminde görülen kanamalarda artış olacaktır.

K vitamini eksikliğinde dışarıdan K vitamini takviyesi gerekmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen göbek kanaması gibi durumlarda ek K vitaminine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bir insanın ihtiyaç duyduğu K vitamini ihtiyacı günlük besin tüketimi ile rahatlıkla karşılanabilmektedir. Fakat bazı sorunlar ve ekstra durumlar K vitamini üretimini düşürebilmektedir.

Eksikliği olduğu kadar K vitamini fazlalılığında da bazı sağlık sorunları görülebilmektedir.

K vitamini fazlalığı

Yine eksikliğinde olduğu gibi K vitamini fazlalılığı da nadir olarak görülen bir durumdur. K vitamini fazlalığında kan gereğinden çok pıhtılaşacak ve damar tıkanıklığı gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Ayrıca K vitamini fazlalığında karaciğer fonksiyonlarında bozukluklar görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir