Kabuğu Mucize İçeriyor

Fındık, doğanın en eski bilinen lokman hekimidir. Fındık içerdiği yağ ve doymamış yağ asitleri, protein, karbonhidrat, vitaminler, mineraller ve içerdiği lif sayesinde insan için doğanın armağanı. Hep söylendi, faydaları sürekli anlatıldı. Fındığın içi, yağı, şimdi de kabuğu mucize içeriyor.

20151005_173426

DüzceÜniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, araştırmaları sonucunda fındık kabuğunda dünyada kullanılan 5 kanser ilacından birinin aktif maddesi olan “paklitakseli” bularak kanser tedavisi alanında büyük bir buluşa imza attıklarını açıkladı. Dr. Murat Taş ve Yrd. Doç. Dr. Saim Topçu ile birlikte yürüttükleri projeleri ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Uğraş, “Ülkemiz ekonomisine kazandırılması amacıyla bu projemizin alt yapısını oluşturduk ve bu doğrultuda araştırmalarımızı yaptık. Projemizi ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Aynı konuyla ilgili TÜBİTAK tarafından desteklenen iki projemiz daha oldu. Makro seviyede endüstriyel üretim için gerekli proje başvurumuzu da Sanayi Bakanlığımıza yaptık” dedi.

Ülkemiz için ciddi bir ihracat kaynağı olan, nedeyse tüm Karadeniz kıyılarında ürün olarak aldığımız fındık şimdide dünyanın mücadele ettiği kanser hastalığının tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının hammaddesini içerdiği anlaşıldı. Doğada çok az miktarda bulunan “paklitakseli”maddesi fındıkkabuğunda yeterli miktarda bulunuyor. Öyle ki fındık yetiştirilen bölgelerimizde fındığın bolluğundan dolayı fındıkkabukları yakacak olarak kullanılıyor.

Evde kendimizde fındıkkabuklarını değerlendirebiliriz. Fındıkkabuğu doğrudan tüketilemeyeceği için su ile kaynatılır ve bir çeşit çay hazırlanır. Fındıkkabuğu suyu pek çok rahatsızlığa iyi gelir.

  • Fındıkkabuğu suyu, özellikle balgam sökücü olarak çok etkilidir. Üst solunum yolu iltihabından kurtulmak için önemli bir doğal ilaçtır.
  • Böbrek taşı ve kumu gibi rahatsızlıklarda da taş ve kumun daha kolay atılmasını sağlayan fındıkkabuğu suyunun böbrekler üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu idrar yolu iltihaplarına da iyi gelmesine neden olur.
  • Kalp çarpıntılarını dindirmeye yardımcı olur.
  • Afrodizyak özelliği bulunmaktadır.
  • Saç ve kirpik dökülmesi sorunu ile mücadele eden kişiler, fındıkkabuğunun yararlarından faydalanabilir.
  • Besleyici bir yanı da olan fındıkkabuğu, aşırı zayıf, güçsüz bünyelere iyi gelir. Takviye görevi görerek fazla zayıf olan kişilerin kilo almasına yardımcı olur, iştahı açar.
  • Karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelen mucizevi su, karaciğeri arındırmak maksadıyla da kullanılır.
  • Fındıkkabuğu suyu, zehirlenme ve zehri etkisiz hale getirme konusunda da yoğurt gibi çok faydalıdır. Bunun yanı sıra kalın bağırsak iltihaplarına da iyi gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir