Kahvenin Bu Kadar da Olmaz Dedirten Faydaları

Pek çoğumuzun gün içerisinde sıklıkla içtiği kahvenin, faydaları ve zararları hakkında, her geçen gün farklı yorumlar yapılmaktadır. Kimileri kahvenin zararları içerisinde uykusuzluğun yer aldığını söylerken, kimileri de kahvenin faydaları dahilinde ağrı kesici özelliğinden bahsetmektedir. Oysa ki, kahvenin faydaları, bildiğimizden çok daha fazladır. Bunu sizlere, kahvenin faydalarını anlatarak kanıtlayacağız; ve belki de şaşıracaksınız…

Kahve, Alzheimer’i önlemektedir. Kahvenin faydaları arasında yer alan alzheimeri azaltıcı etkisi, orta yaşlarda, günde 3 ile 5 fincan arasında kahve içenlerde görülmektedir. Orta yaşlarda, günde 3 – 5 fincan arası kahve içenlerde, içmeyenlere oranla alzheimer riski %65 daha azdır. Çünkü kafein, alzheimer hastalarının beyinlerinde yer alan Beta-Amiloid proteininin oluşumunu önlemektedir.

Kahve kanser riskini azaltır. Kahvenin içerisinde bulunan bir takım antioksidanlar, farklı kanser çeşitlerinin riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Belirtilen etki, kadınların kansere yakalanma oranlarını, günde 3 ya da daha fazla kahve içen kadınlarda, kolon kanseri riskinin yarı yarıya azaldığını gösterdi. Kahve tiryakisi olanların karaciğer kanserine yakalanma riskleri de %41 oranında düşüş gösteriyor. Bununla birlikte pek çok farklı kanser türüne yakalanma riski de, kahve ile azaltılabiliyor.

Kahve şeker hastalığı riskini azaltıyor. Özellikle tip 2 diyabet hastalığına yakalanma oranı, kahve içenlerde, kahve içmeyenlere oranla daha az. Tip 2 diyabetin de, şeker hastalığının en sinsi ilerleyen ve tehlikeli türü olduğunu söyleyebilmek mümkün. Kahve içinde yer alan kafein, mineral ve antioksidanlar, insülin hassaslığı ve glikoz metabolizmasını önlüyor.

Kahvenin faydaları arasında, yorgunluğu ve ağrıyı giderici özelliğinden de bahsedebilmek mümkün. Kahvenin içerisinde yer alan kafein, acı ve yorgunluğu önemli ölçüde azaltmakta. Bu nedenle, dinamik spor yapanların, spordan bir saat önce kafeinli kahve içmeleri önerilmektedir.

Kahve gut hastalığına karşı koruyucu etki göstermektedir. Gut hastalığı ile bağlantılı olan ürik asit, kahve tüketimi ile azaltılabilmektedir; ve kahvenin faydaları içerisinde gut hastalığından koruyucu özellik gösterdiği de söylenebilir hale gelmektedir.

Kalp hastası olan kişilerin, belirli miktardan fazla kahve içmesi normalde yasaklanmakta; ve önlenmeye çalışılmaktadır. Ancak bu bilgi yanlışa sürüklemektedir bizleri. Çünkü, kahvenin zararları arasında olduğu bilinen etki, aslında kahvenin faydaları içerisinde yer almaktadır ki, kahvenin içerisinde bulunan antioksidanlar, damarları genişleterek, iltihaplanmayı ve LDL kolesterolü önlemekte; ve kalbin rahat çalışmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir