Kalbe Zararlı Besinler Nelerdir? Kalbe Zararlı Yiyecekler Hangileri?

Kalbe zararlı besinler nelerdir? Kalbe zararlı yiyecekler hangileri? 

Kalp sağlığını tehdit eden faktörler arasında kolesterol ilk sırada yer almaktadır. Kolesterol üzerinde genlerin etkisi büyük olsa da diğer etmenler de kolesterol düzeyini belirleyebiliyor. Diyabet, kolesterol üzerinde etkili olan bir diğer önemli faktör olarak öne çıkmakta. Bu yazımızda kalbe zararlı besinler, kalbe zararlı yiyecekler, kalbe zararlı olan şeyler, kalbin düşmanı yiyecekler gibi konulara değineceğiz.

Kalbe zararlı besinler, kalbe zararlı yiyecekler

Besinlerin kalp sağlığı üzerinde önemli etkileri bulunmakta. Kalbe zararlı yiyecekler ve kalbe zararlı besinler hakkında bilgi vermek gerekirse, çeşitli maddeler halinde bunları sıralayabiliriz.

Yağlı yiyeceklerin kalbe zararı;

Kanda LDL seviyesinin yükselmesi, yağlı yiyeceklerin aşırı tüketimi ile gerçekleşmektedir. Özellikle, kolesterolün et, peynir gibi hayvansal gıdalar içerisinde bol miktarda bulunduğu unutulmamalıdır. Bu gıdaların tüketilmesi vücudun daha fazla yağ alması ve kolesterol emmesi anlamına gelmektedir.

Kalbe Zararlı Besinler, Kalbe Zararlı Yiyecekler, Kalbe Zararlı Olan Şeyler, Kalbin Düşmanı Yiyecekler

Kalbe zararlı yiyecekler

Kalbe zararlı besinler ve kalbe zararlı yiyeceklerden bazıları aşağıda yer almaktadır.

* Hayvansal gıdalar, yağlar ve bu ürünlerden yapılmış yemekler,

* Hindistan cevizi,

* Kırmızı et,

* Sakatat,

* Karides,

* Mayonez,

* Tuz.

Yukarıda kalbe zararlı yiyeceklerin bazıları yer almakta. Kalbin düşmanı yiyecekler olarak da tanımlayabileceğimiz bu ürünleri dozunda ve önerilen şekilde tüketmek, zararı önlemek noktasında ilk adım olacaktır.

Kalp sağlığını korumak için neler yapılmalı? Kalbe zararlı olan şeyler

Kalbe zararlı olan şeyler arasında, besinler ve yiyeceklerin önemi büyüktür ancak, çeşitli dış etmenlerde kalbe zarar verebilir. İşte kalbe zararlı olan şeyler…

Hareketsiz bir yaşam tarzı, kalbin en büyük düşmanıdır. Fiziksel aktivitesi düşük olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda HDL düzeyinin düşük, LDL düzeyinin ise yüksek olduğu görülmüştür.

Yaşlanma, insanlığın kaçınılmaz bir sonu olsa da kalbin yorulması ve vücudun artık yeterince çalışmaması anlamına da gelmektedir. Yaş aralığına uygun biçimde çeşitli spor ve fiziksel aktiviteler ile bu zararlı etkiler ortadan kaldırılmalıdır.

Şişmanlık ise kalbin en büyük düşmanı olarak öne çıkmakta. Şişman kişilerde kolesterol ve trigliserid miktarı yüksektir. Aşırı şişman kişilerde hareketin az olması ve beslenme alışkanlığının yağlı yiyecekler üzerine olması nedeniyle kalp rahatsızlıklarının daha fazla olduğu görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir