Kalbinizi Koruyun, Günde 1 Saat Uyuyun

Kimi insanların, zaman zaman oturdukları yerde uyudukları gözlemlenmektedir. Ve bu insanların uyku hastalığına mı yakalandığı gibi sorular akıllara gelmeye başlamaktadır. Bazı insanlar ise, uyku takıntısına sahiptirler ve günün herhangi bir saatinde kendilerini inzivaya çekerek, 1 – 1.5 saat uyuyup, günlük hayatlarına öyle devam etmeyi tercih ederler. Bu insanları suçlamamamız gerektiğini ise, yapılan araştırmalar ile görebiliyoruz.

Kalp sağlığını korumak için şekerleme yapın

Şekerleme olarak adlandırılan kısa uykuların, insan vücudu için olumlu etkilerini ortaya koyan araştırmacılar, günde bir saat yapılan şekerlemenin, kan basıncını normal seviyesine döndürdüğünü ve bu durumun da, kalp sağlığını korumak adına büyük katkıları bulunduğunu belirttiler. Bu nedenle de, tansiyon sorunu yaşayan ya da sinirlenip strese giren kişilerin, kendilerine küçük zamanlar yaratarak, bir saat kadar kestirmelerini, yani şekerleme yapmalarını önerdiler.

sekerleme yapmak

Bir grup üniversite öğrencisi üzerinde yapılan araştırmaya göre, önce öğrencilerin zihinlerinin, farklı aktiviteler ve sorularla karıştırılması sağlandı. Bunun ardından ise, öğrencilerin kan basınçları ölçüldü. Öğrencilerin hepsinde, yükselen kan basıncı farklı seviyelerde olduğu gözlemlense de hepsinde yükseldiği görüldü. Araştırmaya devam eden bilim adamları, öğrencileri iki gruba ayırdı ve yarısının bir saatlik bir şekerleme yapması sağlandı. Diğer yarısına ise, gün boyu uyku yasaklandı. Şekerleme yapan üniversite öğrencilerinin, kan basınçlarının normale döndüğü gözlemlenirken, diğer öğrencilerin ise, günün geri kalanını, sinir, stres ve gerginlik içerisinde geçirdikleri görüldü. Bu durum ise, günün hangi saatinde olursa olsun, şekerleme yapılmasının, hem insan psikolojisine hem de kalp sağlığına faydalarını ortaya koyar nitelikte bir araştırma bulgusu idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir