Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Kalp Çarpıntısının Nedenleri?

Kalp çarpıntısı bir çok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Bu yazımızda kalp çarpıntısı neden olur, kalp çarpıntısının nedenleri üzerinde duracağız.

Kalp çarpıntısı için tek bir neden söylenemez bir çok durum kalp çarpıntısına neden olabilir. Örneğin fiziksel bir efor veya ruhsal bir olay karşısında çarpıntı hissedebiliriz. Bunun dışında bir takım ilaçlar alerji ilaçları, antihistaminikler, grip ilaçları bazı tansiyon ilaçları bunlar çarpıntıya yol açabilir.

Kalp çarpıntısı neden olur buna cevap olabilecek bir diğer neden ise  kahve, çay içerisinde bulunan cafeindir. Cafeinde kalp çarpıntısına neden olur. Sonra halk arasında zehirli guatır olarak bildiğimiz toksit guatır yanı troit bezinin fazla çalışması ve büyümesi de herzaman nabzı 100′ün üzerine çıkartır. Bu hastalar dahi çarpıntıdan şikayet ederler.

Kalp çarpıntısı nedenleri arasında diğer bir durum ise anemi ve kansızlıktır. Kansız olan hastalarda çarpıntı ortaya çıkar yine sinir sistemi gerginliğide çarpıntı yapa bilir. Bir diğer çarpıntı yapan rahatsızlık hipo gelisimidir şeker düşmesi esnasında hastalar belirli bir süre 5- 10 dakka kadar çarpıntı hissederler.

Kalp Çarpıntısı Neden Olur

Hamile olanlar da kalp çarpıntısı görülebilir bu normal bir durumdur. Hamilelik sona erdiğinde kalp atım sayısı tekrar normal sayıya döner. Kalbin kapak hastalıkları da çarpıntı görülebilir. Küçük yaşta kalp romatizması geçiren hastalarda ilerde kalp kapakları etkilenince çarpıntı ortaya çıkar. Bir diğer çarpıntı yapan kalp rahatsızlığı kalbin kas hastalıklarıdır. Bunlarda çarpıntıya neden ola bilir kalbin damar hastalıkları kalp damarlarındaki tıkanıklıklar ve kalp krizi dediğimiz durumlarda da çarpıntı görüle bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir