Kalp Sağlığını Korumak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Günümüzde birçok kişinin ortak sorunlarından birisi haline gelen kalp ve damar hastalıkları gün geçtikçe daha fazla kişiyi tehdit etmeye başladı. Özellikle kalp hastalıklarında yükselen yaş aralığı sadece 50 yaş üstü kişileri değil aynı zamanda çocukları da etkilemeye başladı. Peki, kalp sağlığını korumak için nasıl beslenmeliyiz?

Yazılı ve görsel basında her gün kalp sağlığı üzerine öneriler ile karşılaşıyoruz. Artık birçoğumuz hangi yiyecekleri tüketmemiz ya da hangilerinden uzak durmamız gerektiğini biliyor. Bu yazımızda kalp sağlığını korumak için nasıl beslenmeliyiz, kalp sağlığını korumak için neler yapılmalı, kalp sağlığını korumak için neler yapılmalıdır gibi konulara yer ayıracağız.

Kalp Sağlığını Korumak İçin Nasıl Beslenmeliyiz, Kalp Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı, Kalp Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır

Kalp sağlığını korumak için nasıl beslenmeliyiz?

Aşağıda kalp sağlığını korumak için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli gibi konularda önemli bilgiler yer almakta.

* Meyve ve sebze tüketimi artırılmalı, günde en az 4 porsiyon meyve ve sebze tüketilmelidir.

* Gün içinde tüketilen yemeklerde tuz tüketimi yarım çay kaşığını geçmemeli.

* Şekerli gıdaların tüketimi azaltılmalı, günlük tüketim kadınlarda 100 erkeklerde 150 kaloriyi geçmemeli.

* Düzenli olarak kolesterol testi yaptırılmalı.

* Kırmızı et tüketimi azaltılmalı.

* Yoğun stres ve sıkıntıdan uzak bir yaşam geçirilmeli.

Kalp sağlığını korumak için neler yapılmalı?

Günümüzde sık sorulan sorulardan birisi kalp sağlığını korumak için neler yapılmalıdır, konusu üzerine gelmekte. Kalp sağlığını korumak için yapılması gerekenler hakkında yukarıda genel anlamda bilgiler verdik. Aşağıda, kalp sağlığını korumak için neler yapılması gerektiği üzerine pratik ancak önemli birkaç öneri sunacağız.

Beslenme anlamında yukarıda yer alan öneriler ve diyetisyeninizin vereceği uygulamalar yeterli olacaktır.

Spor aktivitelerine ağırlık vermeniz, yaş aralığınıza ve fiziksel durumunuza göre spor faaliyetlerine katılmanız kalp sağlığınızı korumak adına önemli bir adım olacaktır. Günümüzde hareketsiz kişilerin kalp ve damar hastalıklarına daha fazla yakalandığı bir gerçek.

Bir diğer önemli faktör ise yoğun iş ve şehir yaşantısının getirdiği ağır stres. Evet, stres faktörü kalp rahatsızlıklarını tetikleyen bir durum. Bu nedenle düzenli olarak bir psikiyatr dan yardım almanız sizin için doğru bir adım olacaktır.

Çocuklarda ise kalp hastalıkları oranı gün geçtikçe artmakta. Bu büyük tehdidin önüne geçebilmek için özellikle fast food ürünleri çocuklarınızdan uzak tutunuz. Ayrıca, küçük yaşta düzenli kilo kontrolü yapmak ileride oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir