Kanser Hızla Artıyor

Kanser ne yazık ki sürekli gündemde olmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra bilim adamları ise tedavi yolları için araştırmalarına hız kesmeden devam ediyorlar.

Yaşam tarzımız, değişen beslenme alışkanlıklarımız, teknoloji gibi birçok etmenin hayatımızı olumsuz etkilediğinin artık çoğumuz bunun farkındayız.

İnsanoğlu doğallıktan uzaklaştıkça bazı hastalıklarda peşinden geliyor.  Bu konuda Dünya Kanser Araştırma Fonun araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalara göre Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF), kanser hastalıklarının katlanarak arttığına dikkat çekti.

WCRF kuruşunun verdiği bilgilere göre 10 yıldan kısa bir sürede yeni kanser vakalarının sayısının %20 arttığı ve yılda 12 milyon kanser vakasının kaydedildiği açıklandı.

Bu vakaların ¼ ünün engellenebilmesi söz konusu iken, yılda 2,8 milyon vakanın beslenme, aşırı kilo ve hareketsizlikle ilgili olduğu ifade edildi.

Bu araştırmaları yürüten ekibin başkanın Martin Wiseman, dünyada kanser vakalarındaki oranın artmasının yaşam tarzındaki değişikler olduğunu ifade etti.

Araştırmalar sonucunda ülkelerin gelişmişlik düzeyi artması ile birlikte halkın belirli hastalıklara yakalanma ihtimalinin de arttığını işaret eden Martin Wiseman, bu hastalıklara örnek olarak kanserin yanı sıra, kalp hastalıkları, diyabet, obezite ve akciğer hastalıkları olduğunu gösterdi.

 

Çok sayıda insanın halen alkol ve aşırı kilonun kansere davetiye çıkardığı gerçeğinin bilincinde olmadığını ifade eden Wiseman, reklamların da insanları sağlıklı yaşam tarzına özendirmediğini kaydetti.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir