Kanserden Koruyan Yiyecekler Nelerdir?

Kanser, hepimizin can düşmanı haline gelmiş çağın en büyük hastalığı olarak da nitelendirilen hastalık. Kanserden korunmak için yaşam tarzını değiştiren kişiler, kanserden korunmak için yiyip içtikleri şeylere de dikkat etmelidirler. Kanserden korunmak için ne yemek gerekir diye soracak olursanız da, bu yazımızda sizleri bu konuda bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Gerçekten, kanserden korunmak için ne yemek gerekir?

Elma Suyu: Elma suyunun, gün içerisinde, taze sıkılmış olarak, iki bardak içilmesi gerekmektedir. Elma suyu içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kolon kanserini %40 oranında azaltan bir etkiye sahiptir. O halde, günde iki bardak elma suyu içmek, kanserden korunmak için atılacak ilk adımlardan bir tanesidir demektir.

Sarımsak, içeriğinde yoğun miktarda sülfür bileşeni bulundurmaktadır. O halde sarımsaktan faydalanmak, kanserden korunmak için bir adım atmak demektir. Günde iki sefer tüketilmesi gereken sarımsağın pişmiş ya da çiğ olmasının herhangi bir önemi bulunmadığını belirten uzmanlar, sarımsağın mide kanserine karşı koruyucu etkileri olduğunu belirtmekteler.

Tatlı Patates: Tatlı patates, pek çok kişi tarafından, geleceğin portakalı olarak nitelendirilmektedir. Tatlı patatesin içeriğinde yoğun miktarda beta karoten bulunmaktadır. Tatlı patates tüketimi, kanserden korunmak için bir adımdır; ancak tatlı patates hangi kanser türüne karşı korur derseniz; cilt kanseri ve ağız kanserini örnek olarak sizlere gösterebiliriz.

Karpuz: İçeriğinde bolca likopen bulunduran karpuz, ciltteki SPF oranının dengelenmesine katkıda bulunuyor. Karpuz aynı zamanda, kanserle savaşımda önemli bir faktör olarak gözümüze çarpmaktadır.

Alabalık: Alabalığın içeriğinde yoğun oranda D vitamini ve Omega-3 bulunmaktadır. Alabalık haftada üç sefer tüketilmesi gereken bir besin olarak karşımıza, kanserden korunma adımları arasında çıkmaktadır. Alabalık bizleri meme kanserine karşı korumaktadır.

Mandalina: Mandalina içerisinde yer alan bileşenler bizleri kansere karşı koruyor. Ancak, kansere karşı koruyan bileşenler, mandalinanın meyvesinden daha çok kabuklarında bulunuyor. Bu nedenle, mandalina kabuklarını rendeleyerek çorbalarınızda ve tatlılarınızda kullanmanız kanserden korunmak adına atılmış bir adım olarak karşınıza çıkacaktır.

Kanserden korunmak için kullanılması gereken besinlerden diğerleri ise, baklagiller, zerdeçal ve tahıllı ekmektir… Baklagillerin içeriklerinde bulunan polifenoller, kansere karşı koruyucu etki gösteren maddelerdir.

Not: Çiğ yenen sebze ve meyvelerinizi sirke katılmış su içerisinde 10 dakika bekletmek bağırsak enfeksiyonlarına neden olan bakteri ve mikroplardan korunmamızı sağlar.

One Comment on “Kanserden Koruyan Yiyecekler Nelerdir?”

  1. Kolonoskopi ne zaman yapılmalı?

    Sağlıklı her insan 40 lı en geç 50 li yaşlarda bir kolonoskopi yaptırması gerekir. Birinci derece akrabada varsa o akrabanın kanser olduğu yaşta yani 55 yaşında kolon kanseri oldu ise babasının kanser olduğu yaşın 10 yaş öncesinde yapılmalıdır. Eğer ailede yok kontrol için yapılacaksa 10 yılda bir kolonoskopi yapılması tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir