Kansere Karşı Doğal Koruma Zerdeçal

Zerdeçal, zencefilgiller familyası içerisinde yer alan sarı yapraklara sahip olan çok yıllık bir bitki türüdür. Halk arasında kullanılan isimleri arasında zerdeçöp, sarı boya, zerde çay gibi isimleri bulunmaktadır. Günümüzde çok bilinen bir bitki türü olmasa da daha ileri yaşa sahip kişilerin geçmişte sıklıkla kullandığı bir türdür. Acı bir tada sahip olan zerdeçal farklı kültürler içerisinde yine farklı şekillerde kullanılmıştır.

Zerdeçalın kullanım alanları arasında sağlık sektörü dışında, tekstil ve boya sektörü de bulunmaktadır. Yapısı sayesinde kimyasal ürünlere göre daha doğal ve daha sağlıklı bir çözüm sunmaktadır.

Zerdeçalın faydaları arasında,

Vücutta düzenleyici bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca antioksidan etkisi sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasında da yer alır. Enfeksiyonlara, diyabet ağrılarına ve Alzheimer gibi ciddi sorunlara karşıda onarıcı ve iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır.

Siroz ve karaciğer problemleri karşısında zerdeçal sıklıklı kullanılan bir bitkidir. Siroz gibi ölümcül hastalıklara karşı önleyici bir etkisi bulunmaktadır.

Solunum yollarında oluşan problemlerde, iltihap, soğuklama gibi sorunlarda zerdeçal yine onarıcı bir etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda zerdeçalın üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavi edici bir etkisi olduğu keşfedilmiştir.

Zerdeçal göz sağlığını korumada katarakt gibi problemlerde koruyucu bir etkiye sahiptir.

Kolesterol düzeyinin düşürülmesi ve normal seviyeye gelmesinde yardımcı bir rol oynar.

Solunum ve dolaşım yolları ile kalp hastalıklarında da tedavi edici bir etkisi bulunmaktadır.

Sigara kullanımı sonrasında ciğerlerde oluşan hasarlarda onarıcı bir etkiye sahiptir.

    Son dönemde yapılan araştırmalarda ise zerdeçalın kanser hastalıklarına karşı tedavide etkili bir tedavi aracı olarak kullanıldığı görülmüştür. Zerdeçal, içinde bulunan curcumin maddesi ile kanserli hücrelerin hızlı bir şekilde yok edilmesini sağlamaktadır. Birçok kanser hastalığında yine curcumin maddesi sayesinde kanserli hücreler çok hızlı bir şekilde yok edilmektedir.

    Araştırmalarda ise curcumin maddesinin kanserli hücreler üzerinde 24 saat içerisinde etkili olmaya başladığı ve kanserli hücrelerin hızlı bir şekilde yok edildiği görülmüştür. Günümüzde kanser tedavilerinde de kullanılan ürünler arasına giren zerdeçal birçok sağlık sorununa çözüm olmaktadır.

    Zerdeçal: Gastriti ve mide ülseri olanlar kullanmamalıdır. Zedeçala karşı alerjisi olanlar, hamileler ve diğer kronik rahatsızlığı olanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir