Kansızlık İçin Faydalı Olan Besinler Nelerdir?

Günümüzde pek fazla önemsenmese de kansızlık, ciddi bir sağlık sorunudur. Bir rahatsızlıktan çok sağlık sorunu olarak görülmesi, kansızlık sorununun çözümünü kolaylaştıracaktır. Kansızlığın temel nedenleri ve kansızlığa iyi gelen besin maddelerini yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Kansızlıkta temel element demirdir. Demir vücudumuz tarafından üretilmediği ve vücut tarafından ihtiyaç duyulduğu için besinler aracılığıyla yeterli miktarda alınmalıdır. Demirin önemli yararlarından birisi oksijenin taşınmasında görevli olan hemoglobinin yapımında görevli olmasıdır.

Vücudumuzda kan yapımının azalmasında etkili olan en önemli üç faktör demir, B12 vitamini eksikliği ve folik asit yetersizliğidir. Bu üç maddenin eksik olması nedeniyle ortaya çıkan kansızlık sorunları zamanında tedavi edilmedi ve önemsenmediğinde daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kansızlık sorunu yaşayan kişilerin bazı belli başlı yaşadığı sorunlar bulunmaktadır. Kısaca bu sorunlara dikkat çekmek ve göz atmak gerekirse,

1-Kansızlık sorunu yaşayan kişilerin en sık yaşadığı problemlerden birisi kısa sürede yorulmaları ve halsizlik hissi yaşamalarıdır.

2-Nefes darlığı, çarpıntı ve ani titremeler yine kansızlık sorunu yaşayan kişilerde görülebilir.

Kansızlığa  iyi gelen besinleri sıralamak gerekirse,

1-Başta yeterli miktarda kırmızı et tüketimi kansızlık sorununun çözümünde etkilidir. Ayrıca uzmanlar üzüm, hurma, keçiboynuzu pekmezi, kuru yemiş fındık, fıstık, susam gibi ürünleri tavsiye etmektedir.

2-Yeşil yapraklı sebzeler, kansızlığa karşı yararlı etki göstermektedir.

3-Araştırmalar başta çocuklar olmak üzere kansızlık sorunu yaşayan kişilerin doğal polen tüketerek bu sorunu yenebileceğini gösteriyor.

Kansızlık demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkmış ise;

1-Hastalıklar etkisiyle ortaya çıkmış olabilir.
2-Yeterli miktarda demir içerikli besinler tüketilmemiştir.
3-Bazı rahatsızlıklar adet kanamaları ve kanser etkenli rahatsızlıklar demir eksikliğine neden olmaktadır.

Kırmızı et tüketimi ile demir eksikliği giderilebilir ve vücut tarafından emilim daha hızlı gerçekleşecektir. Ancak bitkilerde aranan demirin tek başına emilimi mümkün olmayacaktır. Vücut tarafından demir emilimini artırabilmek için bol miktarda C vitamini tüketilmesi gerekmektedir. C vitamini demir emilimini artırmaktadır.

Kısaca kansızlıkta etkili olan B12, Folik asit ve Demirin bol miktarda bulunduğu besinler şu şekildedir.

B12 vitamini bakımından zengin olan besinler: Karaciğer, sığır eti, süt, yumurta, peynir ve balık.

Folik asit bakımından zengin olan besinler: Tahıllar ve kuru baklagiller, yaprakları koyu olan yeşil sebzeler.

Demir bakımından zengin olan besin maddeleri: Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, üzüm ve pekmez.

Bilgilendirmek için yazılmıştır. Teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir