Kansızlık Nedir? Kansızlık Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Kansızlık, dünya genelinde önemli bir kitleyi etkileyen ve pek ciddiye alınmayan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya nüfusunun %30’nun kansızlık sorunu ile karşılaştığı düşünülürse, sorunun ne kadar ciddi olduğu görülebilir. Kansızlığın tedavisinde yalnızca demir haplarının etkisi yeterli değildir. Bir diğer önemli konu ise kansızlık nedeniyle ortaya çıkabilecek diğer rahatsızlıklardır.

Kansızlık sorunu yaşayanlara son yıllarda bazı bitkisel çözüm önerileri sunulmaktadır. Özellikle sebze ve meyvelerin ve bilhassa taze olanların kansızlık sorununun çözümünde etkili olduğu bilinmektedir.

Kansızlığın Nedenleri

Kansızlık Belirtileri Ve Tedavisi

Kimler Risk grubu içerisinde yer alıyor?

Kansızlık özellikle doğurganlık çağındaki kadınları etkileyen, halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Ülkemizde yapılan araştırmalarda kadınların yaklaşık 3 te birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir. Bunun en temel sebebi, adet kanamaları ve sık yapılan doğumlardır. Kansızlığın en önemli belirtileri arasında,

Aniden ortaya çıkan halsizlik ve yorgunluk, baş dönmesi, mide bulantısı, nefes darlığı ve baş ağrısı, tırnakların kolaylıkla zarar görmesi yer alır.

Bebeklerde Kansızlık Sorunu Görülebilir mi?

Kansızlık yeni doğan ve gelişim çağında bulunan çocukları etkileyen ciddi sorunlardan birisidir. Özellikle anne sütü ile beslenen bebeğin, tüm önemli vitamin ve mineralleri anneden aldığı düşünüldüğünde, annenin kansızlık sorunu yaşaması, bebekte de aynı sorunun görülmesine neden olabilir. Bu nedenle annenin dengeli ve düzenli beslenmesi, bebeğin ilk 6 ay mutlaka emzirilmesi, ileride yaşanacak sorunları önleyecektir.

Kansızlık Ve Kansızlık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İlk önce her hastalıkta olduğu gibi kaynağın öğrenilmesi ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Kadınlarda kansızlık adet kanaması nedeniyle ortaya çıkmış ise farklı tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Eğer kansızlık beslenme nedeniyle ortaya çıkmış ise şu önerilere dikkat edilmelidir.

Kırmızı et, balık, yumurta sarısı, kuru baklagiller, kuru üzüm ve incir, yeşil yapraklı sebzeler ve taze meyveler tüketilmelidir.
Bol miktarda demir emiliminde görevli olan C vitamini alınmalıdır.
Yemeklerde domates, maydanoz, biber ve salata tüketilmelidir.
Çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır.
Sebzeler az su ile pişirilmeli ve düdüklü tencere kullanılmalıdır.

Kansızlıkta Bitkisel Çözüm Önerileri

Bol miktarda ıspanak tüketilmeli ve B grubu vitaminlerin alımına özen gösterilmelidir. Ayrıca, saf arı poleni, kaliteli çiçek balı, kuşburnu çayı ve marmelatı, üzüm ve dut pekmezi tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir