Kaplıca Nedir? Kaplıca Seçimi ve Tavsiyeler

Yeraltı su kaynaklarıdır. Yeraltı su kaynakları içerisinde bazı sular yer altı kayaçların dan geçerken oranı tuzunun, oranın gazlarını ve radyoaktivitesini ısısın alır ve yeryüzüne çıkar. Kaplıca suyu belirli bir oranda mineral içeren, belirli sıcaklıkta, belirli oranda gaz ve radyoaktivite içeren sular anlamına geliyor kaplıcalar. Aslında 20 °C derecenin üzerinde ve litresinde 1 gr dan fazla  mineral içeren sulara kaplıca suları diyoruz. Doğal kaynağından 20 °C üzerinde çıkacak.

Kaplıca suları çeşit çeşittir. İçindeki içeriğe göre mutlaka değişiyor.

Ülkemiz zenginliklerle dolu bilinir ve bilinmedik her geçen günde çok yeni su kaynakları bulunuyor. Kaplıca suları olarak da son derece zenginiz bu anlamda  tarihe baktığımızda çok bilinen yerlerimizde var.  Örneğin Yalovo da termal bölgelerimizden bir tanesidir. Kaplıca suları sadece banyo yapmak için kullanılmaz. Beş duyumuza hitap eder. Vücudumuza sürülür, koklanır, tadılıyor yani içiliyor ve elbette sıcak su ile birlikte banyo da yapılıyor.

Sülfürlü kaplıca sularının cilt üstünde çok etkileri olan sular olduğu gibi bazı sularında ağrı üstünde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Kükürtlü sular, selenyumlu sular özellikle cilt hastalıkları üstünde çok etkin kaplıca suyunu girmişseniz bilirsiniz kaplıca suyuna girip çıktıktan sonra cildiniz pamuk gibi olur. Cildiniz parlak, çok yumuşak bir şekilde olur. Hatta bazı yerlerde küçük yaraları olan kişiler sulara girerler. Ve burada yaralar iyileşerek çıkabilir. Ama bunu söylerken hep ihtiyat noktasını koymakta fayda var. Her kaplıca her hastalığa, herkese aynı anda iyi gelir, her yarası olan kaplıcaya gider anlamında söylemiyoruz bu husus önemlidir ve dikkat etmeniz gerekir. Bu anlamda bir hijyen kontrolü yapılmış modern yöntemler ile bezenmiş ve doktor önerisi ile gittiğiniz de pek çok yönden ek bir tedavi sağlama olanağı imkanımız oluyor.

Kaplıca tedavisinin yerinde yapılması gerekir. Kaplıca suyunun ne olursa olsun nakli esnasında bazı özelliklerinde kayıplar oluyor.  Eğer kaplıcanın ısısından faydalınılacak ise ülkemizde kaplıca suları çok sıcak çıkıyor. Bu nedenle kaplıca suyunun özelliğini kaybetmeden soğutma tanklarında soğutularak insanın dayanabileceği sıcakta olması gerekiyor.

Eğer sorarsanız kaplıca sularının en doğalı örneğin Kütahya Dereli Kaplıcaları var. Çok bilinmez ama kaplıca suyu orada ayaklarınızın dibinde çıkıyor ve doğal sıcaklığında yani siz dünyada o su ile temas eden ilk kişi oluyorsunuz. Gerçek doğal bir kaplıca olarak iyi bir örnek olarak verilebilir.

Kaynak: Prof. Dr. Vural Kavuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir