Karabaş Otu, Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

Karabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu nasıl kullanılır? Karabaş otu hakkında merak edilen bir çok sorunun  yanıtlarının yer aldığı yazımıza karabaş otunu tanıyarak karabaş otu hakkında bir ön bilgi vererek başlamanın doğru olacağını düşünerek Karabaş otu nedir? Sorusuna cevap vererek başlıyoruz.

karabas_otu_faydalari
Karabaş Otunun Faydaları, Karabaş Otu, Karabaş Otu Nasıl Kullanılır, Karabaş Otu İle Sigarayı Bırakanlar, Karabaş Otu Ne İşe Yarar, Karabaş Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Karabaş otu nedir?

Karabaş otu görünümü ile çalı gibi olan çiçek, yaprak ve dallarının şifalı olduğu bilinen çok yıllık bir bitki türüdür. Karabaş otunun bileşiminde saponinler bulunmaktadır.

Karabaş otu nerelerde yetişir?

Boyu yarım metreye kadar yükselebilen Karabaş otu ülkemizde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetişen Fransız lavantası olarak da bilinen bitkidir. Diğer bir ismi de yaban lavantası, yalancı lavanta çiçeğidir. Bildiğimiz lavantanın aksine karabaş otu ezildiği zaman hoş olmayan bir koku verir.

Karabaş otu nasıl kullanılır?

Karabaş otu sıcak suyun içinde demlenerek bitki çayı hazırlanarak kullanılır. Ayrıca çiçekli bitkiden su buharı damıtma şeklinde karabaş otu yağı elde edilir.

Karabaş otunun faydaları nelerdir?

Karabaş otunun sağlığımız için bilinen faydaları şöyledir.

Ağrı kesici özelliği ağrıların dindirilmesinde yardımcı olan Karabaş otu sinirsel baş ağrısı romatizma şikayetlerinin azaltmasında ve uykusuzluğa karşı yardımcıdır.

Karabaş otunun tansiyon düşürücü bir etkisi bulunur.

Karabaş otunun faydaları arasında idrar söktürücü özelliği, antiseptik özelliği ve idrar yolları iltihaplarını gidermede yardımcı etkisinden söz edilebilir.

Sindirimi kolaylaştıran karabaş otu mide ve bağırsak şikayetlerinde de faydaları ile yardımcı bir bitkidir.

Karabaş otunun bir başka faydası ise kalbi kuvvetlendirici özelliğidir.Yaraların iyileşmesinde basit yaralarda mikrop öldürücü etkisi bulunur.

Damar sağlığı açısından da önemli bir yeri olan Karabaş otu unutkanlık ve hafıza kayıplarında da faydalı olma özelliği ile adından söz edilen bir bitki olmuştur.

Karabaş otu nasıl demlenir? Karabaş otu nasıl hazırlanır?

Karabaş otunun bitki çayı olarak hazırlanıp demlenerek kullanıldığını belirtmiştik. Karabaş otunu demlemek için 1 tatlı kaşığı karabaş otu bir fincana konur üzerine sıcak su eklenir. Fincanın üzeri kapatılarak 5-10 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek içilir.

Günde 1 fincan önerilir. Günde 2 fincandan fazla içilmemelidir.

Sigarayı bırakmak için karabaş otu nasıl kullanılır?

Karabaş otu sigarayı bırakmak isteyenlerin sigara isteklerini azaltmak için önerilen bitkilerden biridir. Sigarayı bırakmak için 4 başak karabaş otunu bir bardak suyun içinde 3-4 dakika kaynatın. Ilıyınca süzün ve gün içinde canınız sigara çektiğinde bu çaydan bir yudum için. Bu sigara içme isteğinizi azaltacaktır. Günlük 1 bardağı geçmeyiniz.

Karabaş otunun yan etkileri

Karabaş otunu hamileler kesinlikle kullanmamalıdır. Uzun süre kullanmak yerine kürler halinde kullanılması önerilir. Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Fazla içilirse kusturucu etkisi bulunur. Kullandığınız ilaçlar varsa etkileşime girebilir. Doktorunuza danışmadan tıbbi bitkisel çayları tüketmeyiniz.

 KAN SULANDIRICI VE DAMAR GENİŞLETİCİ ÖZELLİKLERE SAHİPTİR

Uyarı: Karabaş otu hakkında bilgi edinmek isteyenler için hazırlanmış olan bu bilgiler kesinlikle bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için hastalıklarınız ve  tedavisi konusunda lütfen doktorunuza danışınız. Bitkilerin tedavi için değil destek için olduğunu unutmayınız.

Karabaş otunun faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? Karabaş otu ne işe yarar? Karabaş otu hangi hastalıklara iyi gelir? Karabaş otu nedir, nerelerde yetişir? Karabaş otunun yan etkileri, Sigara bırakmak için karabaş otu nasıl kullanılır? Karabaş otu ile ilgili en çok bu sorular merak edilmiş

Share Button

1 Yorum Comment

  1. admin 29 Kasım 2013

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir