Karabaş Otu, Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

Karabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu nasıl kullanılır? Karabaş otu hakkında merak edilen bir çok sorunun  yanıtlarının yer aldığı yazımıza karabaş otunu tanıyarak karabaş otu hakkında bir ön bilgi vererek başlamanın doğru olacağını düşünerek Karabaş otu nedir? Sorusuna cevap vererek başlıyoruz.

karabas_otu_faydalari
Karabaş Otunun Faydaları, Karabaş Otu, Karabaş Otu Nasıl Kullanılır, Karabaş Otu İle Sigarayı Bırakanlar, Karabaş Otu Ne İşe Yarar, Karabaş Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Karabaş otu nedir?

Karabaş otu görünümü ile çalı gibi olan çiçek, yaprak ve dallarının şifalı olduğu bilinen çok yıllık bir bitki türüdür. Karabaş otunun bileşiminde saponinler bulunmaktadır.

Karabaş otu nerelerde yetişir?

Boyu yarım metreye kadar yükselebilen Karabaş otu ülkemizde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetişen Fransız lavantası olarak da bilinen bitkidir. Diğer bir ismi de yaban lavantası, yalancı lavanta çiçeğidir. Bildiğimiz lavantanın aksine karabaş otu ezildiği zaman hoş olmayan bir koku verir.

Karabaş otu nasıl kullanılır?

Karabaş otu sıcak suyun içinde demlenerek bitki çayı hazırlanarak kullanılır. Ayrıca çiçekli bitkiden su buharı damıtma şeklinde karabaş otu yağı elde edilir.

Karabaş otunun faydaları nelerdir?

Karabaş otunun sağlığımız için bilinen faydaları şöyledir.

Ağrı kesici özelliği ağrıların dindirilmesinde yardımcı olan Karabaş otu sinirsel baş ağrısı romatizma şikayetlerinin azaltmasında ve uykusuzluğa karşı yardımcıdır.

Karabaş otunun tansiyon düşürücü bir etkisi bulunur.

Karabaş otunun faydaları arasında idrar söktürücü özelliği, antiseptik özelliği ve idrar yolları iltihaplarını gidermede yardımcı etkisinden söz edilebilir.

Sindirimi kolaylaştıran karabaş otu mide ve bağırsak şikayetlerinde de faydaları ile yardımcı bir bitkidir.

Karabaş otunun bir başka faydası ise kalbi kuvvetlendirici özelliğidir.

Yaraların iyileşmesinde basit yaralarda mikrop öldürücü etkisi bulunur.

Damar sağlığı açısından da önemli bir yeri olan Karabaş otu unutkanlık ve hafıza kayıplarında da faydalı olma özelliği ile adından söz edilen bir bitki olmuştur.

Karabaş otu nasıl demlenir? Karabaş otu nasıl hazırlanır?

Karabaş otunun bitki çayı olarak hazırlanıp demlenerek kullanıldığını belirtmiştik. Karabaş otunu demlemek için 1 tatlı kaşığı karabaş otu bir fincana konur üzerine sıcak su eklenir. Fincanın üzeri kapatılarak 5-10 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek içilir.

Günde 1 fincan önerilir. Günde 2 fincandan fazla içilmemelidir.

Sigarayı bırakmak için karabaş otu nasıl kullanılır?

Karabaş otu sigarayı bırakmak isteyenlerin sigara isteklerini azaltmak için önerilen bitkilerden biridir. Sigarayı bırakmak için 4 başak karabaş otunu bir bardak suyun içinde 3-4 dakika kaynatın. Ilıyınca süzün ve gün içinde canınız sigara çektiğinde bu çaydan bir yudum için. Bu sigara içme isteğinizi azaltacaktır. Günlük 1 bardağı geçmeyiniz.

Karabaş otunun yan etkileri

Karabaş otunu hamileler kesinlikle kullanmamalıdır. Uzun süre kullanmak yerine kürler halinde kullanılması önerilir. Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Fazla içilirse kusturucu etkisi bulunur. Kullandığınız ilaçlar varsa etkileşime girebilir. Doktorunuza danışmadan tıbbi bitkisel çayları tüketmeyiniz.

 KAN SULANDIRICI VE DAMAR GENİŞLETİCİ ÖZELLİKLERE SAHİPTİR

Uyarı: Karabaş otu hakkında bilgi edinmek isteyenler için hazırlanmış olan bu bilgiler kesinlikle bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için hastalıklarınız ve  tedavisi konusunda lütfen doktorunuza danışınız. Bitkilerin tedavi için değil destek için olduğunu unutmayınız.

Karabaş otunun faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? Karabaş otu ne işe yarar? Karabaş otu hangi hastalıklara iyi gelir? Karabaş otu nedir, nerelerde yetişir? Karabaş otunun yan etkileri, Sigara bırakmak için karabaş otu nasıl kullanılır? Karabaş otu ile ilgili en çok bu sorular merak edilmiş

One Comment on “Karabaş Otu, Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?”

 1. KARABAŞ OTU

  Ballibabagiller familyasından, bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkartır. Çiçekleri mavi veya menekşe rengindedir. Bir türünden, “Karabaş yağı” denilen bir yağ çıkartılır. Yurdumuzda alçak maki gruplarıyla birlikte yetişir. Marmara ve Ege bölgesinde yaygın yapraklarından uçucu yağ elde edilir, süs bitkisi olarak da yetiştirilir…

  KARABAŞ OTUNUN FAYDALARI:
  * Balgam söktürücüdür.
  * İdrar yolları iltihaplarını giderir.
  * Antiseptik ve yara iyileştiricidir.
  * Ağrı kesicidir. Sinirsel bas ağrısı ve uykusuzluğa iyi gelir.
  * Sara ve astımda yatıştırıcı bir etkisi vardır.
  * Egzama yaralarına iyi gelir.
  * Sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.
  * Ses telleri enfeksiyonları ve tansiyon düşürücü etkileri vardır.
  * Kan dolaşımını düzenleyici, kan sulandırıcı ve damar genişletici özelliklere sahiptir.
  * Sigara bırakmada faydalıdır.
  * Uykusuzluk, yüksek tansiyona karşı etkilidir.
  * İçeriğindeki hücre bölünmelerini engelleyen peril alkol ile kansere karşı koruyucu ve tümör yok edici özelliklere sahiptir. Akciğer ve kan kanseri ve beyin tümörlerinin ilerlemesinde geciktirir; prostat, pankreas, barsak ve meme tümörlerine karşı da iyi gelir.
  Şifalı bitki uzmanı doktorlar, İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki ve Ömer Coşkun Karabaş otunun faydaları konusunda bitkisel kürler açıklıyor. Karabaş otunun hangi hastalıklara iyi geldiğini anlatıyor.

  ÖMER COŞKUN KARABAŞ OTU FAYDALARI
  * Kas erimesi için günde 3 öğün çayını içmek faydalı olur.
  * Rahatlatıcı etkisi vardır. Yolculuk esnasında da alınması uygundur.
  * Sigara burakmak isteyenler için faydalı bir bitkidir.

  KULLANIMI
  Karabaş otu çay olarak içilerek tüketilir yada yağı haricen kullanılır.
  Karabaş otu çayı hazırlanışı:
  1 litre kaynar suya 20 gr. kurutulmuş karabaş lavantası yaprak ve çiçek karışımı hesabıyla kaynar suyun içinde 10-15 dakikalık demlendirmeyle bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyon, günde iki-üç kez birer bardak içilir.

  Sigara bırakmak isteyenler için kullanımı:
  Kaynamakta olan bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı dolusu ufalanmış karabaş bitkisinden ilave edilir ve dört dakika hafif ateşte kaynatılır. Daha sonra ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra süzülür. Her sigara içme ihtiyacında bir kere gargara yapılır (ağız çalkalanır). Yutulursa da bir mahsuru yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir