Karaciğeri Temizleyen Enginar Dolması Tarifi

Bazı bölgelerimizde bolca tüketilen enginar karaciğer dostu bir yiyecektir. Mevsiminde pazarlardan alacağımız enginardan yemek yaparak tüketmemizde fayda var. Şuan taze taze enginarlar da çıktı. Bu amaçla Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğitten karaciğeri temizleyen enginar dolması tarifini veriyorum.

Karaciğeri Temizleyen Enginar Dolması

Gerekli Malzemeler

10 dal dereotu

1 büyük boy soğan

1 su bardağı basmati pirinci

8 adet taze bakla

4 büyük boy enginar

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 limon

Öncelikle soğanımızı küp küp doğruyoruz. Küp küp doğradığımız soğanı yağda  kavurarak değil su ile yumuşatarak pişirin. Yani tavaya yağ yerine azıcık su koyup pişirilecek daha sonra taze baklaları ince ince doğrayacağız.

Enginar Dolmasının Harcının Hazırlanışı

Soğanları ve baklaları doğrayınız. İçerisine 1 su bardağı kadar haşlanmış basmati pirinç kullanacağız. Bunun özelliği diğer pirinçlerden biraz daha nişasta yapısı farklıdır. Dolayısı ile sindirimi biraz daha yavaş, doygunluk hissi ve lifi daha yüksek, esmer pirinçleri kara kara sevmiyorum için yada geç pişiyor diyenler için bir alternatiftir. Marketlerde satılır. İnce uzun keyifli bir lezzeti vardır. Özellikle enginar dolması ile de uyum sağlar. Dereotu ise enginarın ve baklanın vazgeçilmezidir. Yaklaşık olarak her enginara 2 dal dereotu gelecek şekilde hazırlanır. Dereotunu da ince bir şekilde doğruyoruz. Bu dolmayı sebzeli bir pilav gibi pişiriyoruz.

Daha sonra haşlanmış biraz daha iri olan enginarları seçersek daha lezzetli ve kolay bir sunum olacaktır. Bu enginarları da biraz haşlayın. Hazırladığımız pirinçli karışımı pilavımızı diyebiliriz. Karışım ile enginarlarımızın üstünü kapatıp yavaş yavaş 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirmeye bırakıyoruz.

Enginarın temizlerken yapraklarını da atmamak gerekir. Yaprakları kurutulup çay olarak tüketilebilir.

Enginar gerçekten çok faydalı ve karaciğeri temizleyen bir yiyecektir. Akdeniz ve Ege Bölgesinde çok tüketilirken diğer bölgelerde fazlaca  bilinmemektedir. Enginarı çayını kendiniz yapamıyorsanız hazırda alabilirsiniz enginar çayı marketlerde de hazır olarak satılmaktadır.

Mevsiminde alacağınız enginarları derin dondurucuda saklayarak diğer zamanlarda da tüketebiliriz. Özellikle hafif haşlayıp ince ince doğrayarak üstüne limon sıkıp da yenebilir zeytinyağlı gibi yada onu salatalarımızada koyarak güzel bir lezzet sağlamış oluruz.

Enginar pişirmenin püf noktaları

Enginarı pişirirken makbul olan, sadece kaba yapraklarını çıkarıp bütün olarak pişirmektir. Pişmiş yaprakların etli kısımlarını emerek, en yüksek fayda elde edilmiş olur. Eğer tüm kabuklarını soymak gerekirse, bunu mutlaka pişirmeden önce yapmanızı öneririm. Zira soyulmuş enginar bekledikçe hem lezzetini hem de besin değerini kaybeder. Enginarları kesinlikle alüminyum ve döküm tencerelerde pişirmemek gerektiğini de unutmamak gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir