Karbonhidrat İçeren Besinler, Yiyecekler Nelerdir?

Beslenmede tükettiğimiz besinlerin kalori ve karbonhidrat değerleri en çok merak edilen konuların başında gelir. Birçok diyetisyen ve zayıflama programında da besinlerin karbonhidrat değerleri üzerinde yorumlar yapılır. Bu yazımızda karbonhidrat içeren besinler nelerdir, karbonhidrat içeren besinler hangileridir, karbonhidrat içeren besinler tablosu nedir gibi sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Organik bileşiklerden birisi olan karbonhidratlar, ana besin kaynaklarının temelini oluşturmaktadır. Kalori ve enerji kaynağı olan karbonhidratlar şeker, nişasta ve selüloz gibi önemli besinlerde yer alır.

Karbonhidrat bakımından zengin besin maddeleri

Şekerleme ürünleri, marmelat, şurup, bal, çikolata, tahıl ürünleri, unlu gıdalar en çok karbonhidrat içeren besinlerdir. Fındık ise yağ ve protein bakımından zengin olduğu kadar karbonhidrat içeriği de yüksek bir besindir. Yine birçok gıda ürününde bol miktarda karbonhidrat bulunup, temel besin kaynaklarının birçoğunda yer alır.

Beslenmede dengeli ve düzenli tüketim alışkanlığı kazanmak önemlidir. Özellikle zayıflamak isteyenlere yağ konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, gelişim çağında bulunan çocuklar için tüketilen karbonhidratlı besinler konusunda da uyarılar da bulunmaktadır. Sağlıklı karbonhidrat içeren besinler olduğu kadar fast-food gibi sağlıksız karbonhidrat içeren besinlerde bulunmaktadır.

Karbonhidrat içeren besinler nelerdir?

Sağlıklı besin grubu içerisinde yer alan gıdalardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

  • Meyve ve sebzeler,
  • Arpa, yulaf ezmesi, kepekli ekmek ve hububat içerikli gıdalar.
  • Kepekli makarna, rafine olmayan kepek unu,

Tüketim ürünleri içerisinde rafine olmayan karbonhidratların tüketimi daha sağlıklı olacaktır. Dengeli ve düzenli beslenmede önemli bir yere sahip olan karbonhidratlar içerisinde rafine olmayan karbonhidratlar, alınan besinlerin daha yavaş sindirilmesine ve vücudun ihtiyaç duyduğu miktarın daha kolay alınmasına yardımcı olmaktadır.

Rafine karbonhidratlar ise yine enerji alımı konusunda rafine olmayan karbonhidratlar da olduğu gibi yeterli enerjiyi sağlamaktadır. Ancak bu grup daha hızlı sindirilmekte dolayısıyla vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat değerinin alınmasını önlemektedir. Rafine karbonhidratlar, enerjinin hızlı alınmasını ve aynı hızda verilmesini sağlamaktadır. Bu değişim sürecinde yan etkiler bakımından duygusal değişimler, sinirlilik, huzursuzluk ve halsizlik hissi en sık görünenlerdir.

Karbonhidrat içeren besinler tablosu

Rafine Karbonhidratlar

Rafine karbonhidrat içeren gıdalar aşağıda yer almaktadır. Özellikle gelişim çağındaki çocukların bu gıdalardan uzak durması, daha sağlıklı bir gelişim için gereklidir.

  • Beyaz şeker içeren;

Şeker, asitli içecekler, hazır meyve suları ve reçeller, hamur işi gıdalar, bisküviler,

  • Beyaz un içeren;

Ekmek, pastalar, kraker, kurabiye ve kekler.

Dengeli ve düzenli beslenme ilk olarak tüketilen besinlerin sahip olduğu içerik ile başlar. Bu yalnızca zayıflama ya da çocuklarda değil tüm yaş grupları içerisinde bireyleri ilgilendiren bir durumdur. Daha sağlıklı bir yaşam için tüketilen gıdalara dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir