Karın Şişkinliğinin Nedenleri Nelerdir?

Karın şişkinliği zaman zaman bir çoğumuzun yakındığı bizi çok rahatsız eden bir durumdur. Peki karın şişkinliğinin nedenleri nelerdir bu yazımız içerisinde karın şişkinliğinin nedenlerini belirteceğiz.

Şişkinlik her zaman gaz değildir. Eğer kilo alıyor ve kiloya bağlı şişkinlik duyuyorsanız bunun nedeni kilo dur. Karnınızda artan yağ miktarıdır.

Karın Şişkinliğinin Nedenleri Nelerdir? 

Karnımızda gaz olabilir, sıvı olabilir ve katı olabilir. Şişkinliğe neden olan gaz ise bu çok büyük  bir sorun değildir. Sıvı ise bir derece fakat katıysa yani elimizi koyduk elimizin altına engebeli tepe gibi taş gibi bir şey geliyorsa o zaman hemen vakit kaybetmeden doktora gitmek lazımdır.

Eğer şişkinlik durumu sabah daha iyiyim akşama doğru kötüyüm bir tuvalate gidip gaz çıkarıyorum rahatlıyorum tada bir geğiriyorum rahatlıyorum diyorsanız biraz bekleyip doktora görünebilirsiniz. Ancak bunun dışında sabit hissiyat sabah da aynı akşam da aynı düne göre bugün daha fazla şişti diyorsanız mutlaka doktora gitmeniz lazım. Toplumda gaz şişkinliği daha çok görülmekte gazı içeriğinde;

Nitrojen Yutulan hava

Oksijen Yutulan hava

Burada yutulan hava son derece önemli özellikle gazlı içecek içiyorsanız ki karbondioksit çıkartıyor burda midede biriken karbondioksitle birlikte karnınızın şişmesi mümkün gazlı içecekleri eğer lıkır lıkır içerseniz sonunda muhakkak geğirirsiniz

Biz her nefes alışverişimizde azda olsa hava yutuyoruz. Özellikle depresyon ve iç çekerken gaz yutuyoruz. Yada sofrada yemek yerken konuşurken, yada sakız çiğnerken hava yutuyoruz. Karında biriken bu havayı geğirerek dışarı atıyoruz. Derin nefes almak mutlaka yutulan hava miktarını artırır.

Karbondioksit,

Metan

Bağırsaklardaki bakterilerin oluşturduğu gazdır. Bağırsaklardaki mikroplar ne zaman gaz yapar gıda ile birleştiği zaman ince bağırsaklarda mikrop yoktur kalı bağırsak da mikrop vardır. Normal bir insanda besin maddesi karın bağırsağa gelmez hepsi ince bağırsaklarda sindirilir ve emilir. Kalın bağırsağa gelen besinlerin posası dışkı olacak kısım yani lifidir. Yani biz çok miktarda lif yersek ve bunu rahatlıkla dışarı atamaz isek o zaman kalın bağırsak da ki bakteriler, mikroplar bunu parçalar ve gaz yapar.

Eğer lifli gıdalar çok yeniyorsa mesela fasulye gibi onda metan gazı çok fazla oluştuğu için yellenme de havada kokar.

Kötü ağız kokusu bağırsak sorunundan olabilir.

Bir insanın ağzı dışkı gibi kokuyor ise özellikle yaşlılarda daha çok görülen bir hastalıktır mutlaka bağırsaklarında bir tıkanıklığın olduğu kusmuğundaki o pis kokuyla da bir daralmanın olduğunu düşünmemiz lazım.

Tümörlerde şişkinlik yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir