Karpuzun Bildiğimiz ve Bilmediğimiz Faydaları

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, yaz meyvelerinin tüketilmeye başlaması da kaçınılmaz oldu. Bununla birlikte, yaz meyvelerinden elde edilebilecek olan faydalar maksimuma çıkartıldı. Yaz meyveleri arasında sayılabilecek nelerin olduğunu düşünüyorsanız, karpuz, kavun, erik, kiraz, çilek, kayısı… Karpuzun faydalarından bahsedeceğiz size bu yazımızda.(sifali.org)

Karpuz, içeriğinde yoğun miktarda A ve C vitaminleri barındırırken, oldukça da güçlü antioksidan özelliğe sahip yaz meyvelerinden bir tanesidir. Bu özelliği ile, karpuzun faydaları arasında, hastalıkları tedavi edici özelliklerinden bahsedebileceğimiz gibi, karpuz faydaları arasında, hastalıklardan koruyucu özelliğinin olduğunu da belirtebiliriz. Karpuz ve karpuzun faydalarından bahsetmeye devam edecek olursak:

Karpuz, yaz mevsimi ile anılan meyvelerden bir tanesidir. Sulu olma özelliği ile bizleri serinleten karpuz, hemen hemen her yerde yetiştirilebilme özelliği ile de dikkat çekmektedir. Ancak, bizlerin serinlemek amacını güderek yediğimiz karpuz, serinletmekten başka işlere de yaramaktadır. İşte karpuzun faydaları ve bildiklerimiz, bilmediklerimiz…

Karpuz, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin özellik göstermektedir. Bu sayede Beta Karoten özelliğinden söz edebilmemizin mümkün olacağı karpuz faydaları arasında antioksidan özellik barındırması sebebi ile, hastalıklardan koruyucu bir özellik göstermektedir.

Karpuz, içeriğinde yoğun miktarda likopen bulundurur. Likopen, içinde bulunduğu besinlere kırmızı renk veren maddedir. Likopenin bir takım faydaları bulunmaktadır. Meyvelere renk vermekle kalmayan likopen, vücudumuzda dolaşırken, vücudumuz için zararlı olan maddelerin vücudumuzdan silinip süpürülmesine yardımcı olur. Bahsedilen zararlı maddeler ise, gerek kolesterole; gerekse de kalp krizine neden olabilmektedir. Bundan dolayı, karpuz faydalarından bahsederken, kalp krizine, kolesterole, ve prostat kanserine karşı etkili özelliklerinden bahsedebilmemiz mümkündür.

Yaz meyvelerinden biri olan karpuz, içeriğinde yoğun miktarda potasyum ve sodyum bulundurmaktadır. Terleme yolu ile attığımız sodyum ve potasyumu, karpuz ile geri kazanabilmemiz olasıdır.

Karpuz faydaları içerisinde, yiyenlere enerji veren özelliğinden bahsedebilmek de mümkündür. B1, ve B6 vitaminleri barındıran karpuzun faydaları içerisinde enerji üretiminin olması da tuhaf karşılanmamalıdır.

Karpuzun faydaları arasında, harareti alması; ve serinletme özelliğinin bulunması da sayılmaktadır.

Karpuzun faydaları arasında, kalp hastalıklarını, astımı, kolon kanserini, romatoid arteriti önleyici özelliklerinden bahsedebilmek de mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir