Kastamonuda Bir Lezzet Mekanı

Bundan sonra site içerisinde belli aralıklarla ülkemizin çeşitli yörelerinden lezzet mekanlarını da yer vermeyi düşündüm. Uzun zamandır aklımdan geçiyordu nihayet Kastamonu ilimiz ile bir başlangıç yaptım.

Fırsat buldukça Ntv de yayınlanan Vedat Milör’ün hazırladığı Tadı Damağımda programını izlemeye çalışıyorum. Güzel ve beğendiğim bir program. Geçenlerde Vedat Bey Kastamonu da bir döner salonunu ziyaret etti ve bizlere tanıttı. Kaç kez gittiğim hatta sayısını bile hatırlamadığım Kastamonuyu iyi bildiğimi zannederdim. Bilmediğimi bu vesile ile öğrendim. Çünkü Kastamonu da enfes bir döner olduğunu bilmiyordum. Ama ilk ziyaretimde Kasaplar Hal İçinde yer alan Nail Altınöz’ün işlettiği Altınöz Döner Salonunda bu dönerin tadına bakmak istiyorum. Yolunuz Kastamonuya düşerse sizde bu tarihi döner mekanına  uğrayabilirsiniz. Şu hatırlatmayıda yapsam iyi olur. Özel hazırlanan döner içerisinde kıyma kesinlikle bulunmuyor ve burada saat 14.00 den sonra döner kalmıyormuş.

Ayrıca Altınöz Döner ve Kebap salonu ISO 22000 gıda güvenliği yönetim belgesine sahiptir. Avrupa’da yayınlanan Metro Gastro adlı dergide de Kastamonu mutfağını konu almış bu sayısında özellikle 3. kuşak olarak bu mesleği devam ettiren Nail ALTINÖZ ve Kastamonu dönerine geniş yer vermiştir.

Kastamonu ilimizde döner dışında Etli ekmek, Biryan kebabı, Simit Tiridi; Çekme Helvası ve Pastırması gerçekten tadılmaya değerdir.  Burada yer alan tarihi pastırmacıların hazırladığı pastırmalar Kayseri pastırması ile rekabet edecek kadar iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir