Kekiğin Faydaları Kekik Yağının Faydaları

Kekik, pek çok kişinin sık olarak kullandığı bitkiler arasında yer almakla birlikte, baharat olarak kullanılmaktadır. Kekiğin faydaları ise saymakla bitmez. Kekiğin faydalarından kısaca söz etmek istersek:

Kekiğin içeriğinde, karvokrol ve timol isimli aktif maddeler yer almaktadır. Belirtilen bu maddeler, kekiğin faydaları için önemli bir etkiye sahiptirler. Bununla birlikte, kekiğin içeriğinde rosmarinik asit; ve ursolik asit de bulunmaktadır; ve bu kekiğin içeriğinde yer alan maddeler de, kekiğin faydaları açısından büyük önem arz etmektedir.

Kekiğin faydaları arasında, ilk olarak, kekiğin antioksidan etkisinden söz etmek gerekmektedir. Kekik, içeriğinde bulunan antioksidan etkisi sayesinde, serbest radikaller ile güçlü bir şekilde savaşmaktadır.

Kekiğin faydaları arasında, göğüs kanserine karşı olan etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Kekiğin faydaları arasında yer alan bu etki özellikle, kekiğin içeriğinde bulunan karvakrol isimli maddeden kaynaklanmaktadır. Göğüs kanseri metastaz yaptığında kullanılabilecek olan kekik, kanser hücrelerinin ölümüne yardımcı baharat olarak bilinmektedir.

Kekiğin faydaları arasında kekik yağının faydalarından da söz etmek gerekmektedir. Kekik yağı üzerinde yapılan araştırmalar göstermektedir ki: kekik yağı, kanser hücrelerinin büyümesini önlemektedir.

Kekik yağının faydaları arasında yer alan bir başka etkiden söz edecek olursak, kekik yağı, beyin hücrelerinin yaşa bağlı değişimini önlemeye destek olmaktadır.

Kekiğin faydaları arasında yer alan etkilerinden bir başkasına bakıldığında, boğmaca, bronşit, laranjit gibi sorunlar karşısında kekiğin iyi geldiğinin görüldüğünü bilmemiz gerekmektedir.

Kekiğin faydaları arasında, üst solunum yollarının sağlığından da söz etmek gerekmektedir. Üst solunum yollarının sağlığı açısından kekiğin faydaları vardır. Kekik çayı; ve kekik suyu ile yapılan gargara, üst solunum yolu iltihaplarının önlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Kekiğin faydaları arasında, baş ağrısı, mide ağrısı; ve karın ağrısına iyi geldiğinden de bahsetmekte fayda görülmektedir.

Kekiğin faydaları arasında, kolesterol seviyesinin düzenlenmesinden; ve şeker hastaları için düzenlenen şeker seviyesinden de söz etmek gerekmektedir.

Kekiğin faydaları arasında, mesane enfeksiyonlarından, ve gastrit sorunlarının çözülmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Kekiğin faydaları arasında, balgamlı öksürüklerde balgam söktürücü olarak kullanılabileceğinden söz etmek gerekirken, kekiğin faydalarından bir diğeri de, baharat şeklinde kullanılan kekiğin, hazmı kolaylaştırdığı yönündeki etkisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir