Kekik Suyunun Faydaları ve Kekik Suyu Kullanımı

Kekik şifalı bir baharattır. Yemeklerimize lezzet katan bir baharat olan kekiğin doğada çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Türkiye’de ise 33 çeşit kekik yetişmektedir. Bu yazımızda kekik suyunun faydaları, kekik suyunun kullanımı, kekik suyunun zararları ve kekik çayının yapılışı hakkında bilgiler yer almaktadır.

kekik ve kekik suyu

Kekik nasıl saklanır?

Kekik kolay bozulabilen bir baharattır. Fazla ışık ve güneşi sevmez kekik alacağınız zaman sararmış olmamasına dikkat edin. Cam ve ışık almayan kaplarda saklamak en doğru muhafaza şeklidir. Daha yeşil taze kekik almaya özen gösterin. Kekik kurutulmadan önce iyice bir yıkamadan geçirilip ondan sonra kuru ve güneş görmeyen bir yerde kurutulması gerekir.

Yemeklere lezzet veren aroma katan iştah açıcı özelliği bulunan kekiğin suyunun ve kekik çayının pek çok faydası bulunuyor. Kekik sindirimi kolaylaşıtırır. Kekik taze etlerin üzerine serpilrse bağırsakları bozan bakterileri yok öldürür.

Kekik çayı nasıl yapılır?

Kekik demlenip çay yapılabilir. Kekik çayı yapmak için kaynar suyun içine 1 çay kaşığı dolusu kekik atıp üzeri kapalı şekilde yaklaşık 5 dk. demleyip süzerek hazırlanır. Kekikin yapraklarında uçucu yağ bulunur. Eğer kaynatılarak çay yapılırsa bu etkinliğini kaybeder.

Kekik suyu nasıl elde edilir?

Bir de kekik çayının suyundan farklı olarak kekik suyu vardır. Kekik suyu su buharı distilasyonu damıtma yöntemi ile %2-%8 oranında yakıcı lezzetli aromatik kokulu uçucu yağ elde edilir. Bu uçucu yağda monoterpen fenollerden karvakrol ve timol bulunmaktadır.

Kekik suyunun faydaları:

Kekiğin suyu bazı hastalıklarda destek amaçlı kullanılmaktadır.

Şekeri ve kolesterolü düşürür.
Kuvvetli antiseptik, mikrop öldürücü özelliği sahiptir.
Sindirim sorunları iyi gelir.
Sinirleri yatıştırır.
Kurt düşürücüdür.
Bronşit, astım, öksürük ve nefes açmada yardımcıdır.
Boğaz iltihaplarına karşı etkilidir.
Ağız kokusuna iyi gelir.
Diş ağrıları ve diş eti kanamalarında faydalıdır. Su ile karıştırılıp gargara yapılır.

Kekik suyu zayıflatır mı? Kekik suyunun zayıflamak için bir miktar etkisi olabilir. Fakat kekik suyu içtim zayıfladım diye bir şey söz konusu olamaz. Kekik suyunun primer olarak zayıflattığı söylenemez.

Kekik nasıl içilir? 

Saf kekik suyu çok sert ve yakıcıdır. Bu nedenle su ile karıştırılıp içilmelidir. Yemeklerden sonra 1 çorba kaşığı kekik suyu 1 çay bardağı suya karıştırarak içilebilir. Kolesterol ve şeker hastaları için faydalıdır. Tadı çok keskindir. İçtiğinizde yakıcı etkisini hissedersiniz.

Kan şekeri çıktığında düşürmek için 1 çorba kaşığı kekik suyunu 1 bardak suya karıştırıp içilirse şekeri düşürmeye yardımcı olur.

Papatya suyu ile karıştırılıp kullanılırsa sivilcelere iyi gelir.

Basur da pansuman şeklinde uygulanarak kullanılmaktadır.

Uyarılar: Yüksek tansiyon hastalarına kekik önerilmez. Kekik tansiyonu çıkartır. Bazı yaş ve hasta gruplarına da kekik önerilmez. Kekiğin normal ölçüsü 1-2 kahve kaşığı kadardır. Fazla tüketilirse uyarıcı olduğu için tansiyonu çıkartabilir. Bebeklerde ve kekiği alerjisi olanlarda rahatsızlık verebilir. İyi çiğneyemeyen hastalara dokunabilir. Genel olarak ileri derecedeki kanser hastalarda çok küçük bebeklerde, hamilelerde, çok yaşlılarda ve sindirim sisteminde aktif ve kanamalı olanlarda çok ileri derecede ülseri olanlarda sadece kekik değil her türlü bitki hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

Bu yazı bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hastalıkların teşhis ve tedavisi için lütfen doktorunuza danışınız. Bitkilerin bilinçsizce kullanımından kaçınınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir