Kemik Erimesine Ne İyi Gelir Diyenler İçin Kalsiyum Suyu Tarifi

Kemik erimesi olanlar ve kemik erimesine ne iyi gelir diyenler, kalsiyum ihtiyacını karşılamak için kalsiyumlu su tarifi

Kemik hücreleri genç yaşlarda yaklaşık 26 yaşlarına kadar gıdadan gelen kalsiyumu bağlıyor. Fakat 30 lu yaşlardan sonra kalsiyumu bağlayamıyor. Ama 30 lu yaşlardan sonra kemikler kalsiyumu bağlamıyor diye kalsiyum almazsanız kaslar ihtiyaç duyduğu kalsiyumu kemiklerden alacaklardır.

Kalsiyum içeren yiyecekler kemik erimesini yavaşlatır. Bu nedenle 30 lu yaşlardan sonra da kalsiyum ihityacı vardır.

Gerekli Malzemeler:

yarım kase yumurta kabuğu (dışı iyi temizlenmiş olmalı mutlaka)

balık kılçıkları

tavuk kemikleri

sirke

Kalsiyum Suyu Tarifi

Kalsiyum suyunu hazırlamak için evinizde bir hafta yumurtanın kabukları, balıkların kılçıkları, tavuk kemiklerini yarısında kadar sirke dolu olan cam kavanozun içinde biriktirip bekletin.

Bu cam kasenin için yarısına kadar sirke eklediğimizde sirkenin içinde biriktiği için beklerken koku yapmaz. Bu kalsiyum sirkenin içine geçecek bunu süzerek bu sirkenin üzerine eşit miktarda aynı miktarda su ekleyip pişirip kaynatacaksınız sirke ısındığı için buharlaşıp uçuyor. Hafif ekşimsi bir tat oluyor. Bu kalsiyumlu suyu içebilir, çorbalarda pilavlarda kullanabilirsiniz.

Kalsiyumlu Su ve Kalsiyum İçeren Yiyecekler Ne Zaman Alınmalı

Kalsiyumlu suyu yarı dolu mideye alınacak, kalsiyumlu tabletlerde gün içine bölerek alın, kalsiyumlu yiyeceklerde  de var bu şekilde kalsiyum alabilirsiniz fakat kalsiyum fazla alınırsa idrara karışıp atılıyor. Kalsiyum tabletleri de biraz yemek yedikten sonra almalısınız. Yani karnınız ne aç nede tok olacak.

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir

Kalsiyum süt ve süt ürünlerinde çok daha fazla bulunur. Süt ve süt ürünleri kalsiyum çok daha kaliteli, süt ve süt ürünlerindeki kalsiyum çok daha fazla emilir. Süt ve süt ürünlerinde kalsiyum yönünden zenginlik sertliğine göre azalır. En sert ürünü peynirdir. Daha sonra yoğurt, kefir, ayran ve süt dür. Kalsiyum yönünden zengin beslenmede çökelek sular yer almaz. Çökelek peynirinde kalsiyum yoktur.  Çökelek peynir suyu kas gelişimini sağlar.

Bu yazımızda kalsiyum eksikliği problemi olanlar için , kemik erimesi olanlar için kalsiyumlu su tarifi yer almaktadır. Kalsiyumlu su tarifi 26.11.2012 günü Doktorum Programında Gıda Teknolojisi Uzmanı Dr.Uğur Göğüş tarafından verilmiştir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir