Kemoterapi Etkilerini Balık Yağı İle En Aza İndirin

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan kanserin, ne denli amansız; ve ne kadar tedaviye muhtaç bir hastalık olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Kanserin iki farklı tedavi yöntemi vardır. Bunlardan bir tanesi kemoterapi; bir diğeri ise radyoterapi. Bu tedavi yöntemlerinden kemoterapide, kanser hastalarının tümörlü hücreleri ilaçlarla öldürülmeye çalışılırken, radyoterapide ise, radyasyon ile hücrelerin yakılarak öldürülmesi durumu söz konusu.

Kanser hastalığının insanları yok etmesi gibi, bu iki tedavi yönteminin de hastayı tedavi etmeye çalışırken, hücrelerini öldürmesi nedeniyle, hastaya istenmeyen etkiler yarattıkları bilinmekte. Bu etkilerin başında ise, iştah kaybı ve kas güçsüzlüğü gelmekte… İştah kaybı yaşayan hastalar; özellikle kemoterapi ile tedavi edilmeye çalışılıyor ise, kilo vermeleri de kaçınılmaz oluyor.

Hal böyle olmasına rağmen, kanser hastalığının başka tedavisi olmaması nedeniyle, kemoterapi ya da radyoterapi yöntemlerden birinin seçilmemesi imkansız oluyor. Kemoterapi ile kasları güçsüzleşen hastaya radyoterapi vermek de imkansız denilebilecek kadar olumsuz bir hal alıyor. Her koşulda, kanser tedavisinde kemoterapiden ya da radyoterapiden faydalanılmak durumu söz konusu.

Bu nedenle de uzmanlar, yapmış oldukları çalışmalar neticesinde, kemoterapinin, iştah azalması ve kas güçsüzleşmesi etkilerini ortadan kaldırarak, kilo verimini azaltmak amacı ile balık yağından faydalanılabileceği sonucunu elde ettiler. Balık yağı, kaslarda bulunan iltihaplanmaya engel olması nedeniyle, kilo verimini minimuma indirdiği gibi; omega-3 etkisi ile de antioksidan etki yaratmayı hedefliyor.

Balık yağının, sadece kanser hastalarında değil, kilo almak ile sorun yaşayan kişiler için de tercih edilen bir besin kaynağı olması, yapılan araştırmanın neticelerini doğrular nitelikte kanaate varmamızı kolaylaştırıyor.  Kilo almakta problem yaşayan kişilerin, günlük olarak aldıkları bir miktar balık yağının, bu kişilerde kilo almayı daha kolay hale getirdiği herkes tarafından bilinen ve halk arasında da yaygın olarak konuşulan bir durum.

Kemoterapinin, mide bulantısı, iştahsızlık, güçsüzlük, halsizlik, kas güçsüzleşmesi gibi sayılabilecek olan pek çok olumsuz etkisini de bu olayın içerisine ekleyecek olursak, balık yağındaki omega-3 desteği ile de kanser hastalarının kemoterapi etkilerini en az miktarda hissetmesinin ne denli mantıklı bir yaklaşım olduğu herkes tarafından kabul edilmesi gereken bir gerçektir.

Uyarı: Kemoterapi tedavisi gören kişilerin doktorlarına danışmadan alsa herhangi bir ürün veya bir bitki kullanmamalarını önemli bildiririz. Kullandığınız ne varsa  doktorunuza bildiriniz. Tedavi sürecinizin olumsuz etkilenmemesi için uyarılarımıza lütfen önem veriniz.

Tüm hastalarımızı buradan acil şifalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir