Kene Isırınca Yapılması Gerekenler, Kene Nasıl Çıkarılır?

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde kene vakaları da hızla artmakta. Özellikle yetişkinler kadar küçük çocukları daha fazla tehdit eden bu zararlılar, çeşitli şekillerde hastalık etmenini insanlara bulaştırmakta. Kimi bölgelerde yalnızca ısırma şeklinde görülen vakalar, bazı durumlarda kan ya da çeşitli sıvılar aracılığıyla da etkili olmakta. Bu yazımızda kene ısırmalarında yapılması ve yapılmaması gerekenleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini işleyeceğiz.

Kene Isırırsa Ne Yapmalı, Kene Isırırsa Ne Yapılır, Kene Isırması Durumunda Ne Yapmalıyız, Kene Isırınca Ne Yapmalıyız, Kene Isırmasında Ne Yapmalı, Kene Isırmasında Ne Yapılmalı, Kene Isırmasında Yapılması Gerekenler, Kene Isırdıktan Sonra Yapılması Gerekenler, Kene Isırınca Yapılması Gerekenler

KKKA hastalığında enfeksiyon ısırma yolu ile yaygın olarak bulaşmakta. Kene, insan kanını emmek amacıyla ısırdığı bölgeden hastalık etmeninin virüsün bulaşmasına neden olmaktadır. Burada önemli olan her kenenin hastalık etmeni taşımayacağı gibi, hastalık etmeni taşıyanların KKKA dışında farklı virüslerde bulaştırabileceğidir. Bu nedenle kene ısırma vakalarında oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Kene Isırınca Ne Yapmalıyız, Kene Isırınca Yapılması Gerekenler

Kene ısırdıktan sonra ısırılan bölge bir süre sonra kızarmaya ve kaşınmaya başlayacaktır.

Vücut üzerine yapışan keneyi çıkarmak için kesinlikle öldürmemek ve patlatmamak gerekmektedir. Ayrıca kenenin üzerine herhangi bir kimyasal maddenin dökülmesi de virüsün kana karışmasına neden olacaktır.

Kene bu gibi işlemler nedeniyle virüsü kusacak ve hastalık etmenini kana bulaştıracaktır.

Kene Isırırsa Ne Yapmalı, Kene Isırırsa Ne Yapılır, Kene Isırması Durumunda Ne Yapmalıyız, Kene Isırınca Ne Yapmalıyız, Kene Isırmasında Ne Yapmalı, Kene Isırmasında Ne Yapılmalı, Kene Isırmasında Yapılması Gerekenler, Kene Isırdıktan Sonra Yapılması Gerekenler, Kene Isırınca Yapılması Gerekenler

Kene Nasıl Çıkarılır?

Öncelikle kene görüldüğü anda herhangi bir sağlık kuruluşuna vakit kaybetmeden başvurulmalıdır. Eğer, sağlık kuruluşları yakın değil ise vakit kaybetmemek adına,

Kene deri içerisine gömülmemişse, herhangi bir cımbız yardımıyla baş kısmında tutarak sağa sola oynatıp sabit kuvvetle yukarı doğru çekilmelidir. Burada çok hassas olunmalı keneyi bütün olarak çekmeye özen gösterilmelidir. Keneler vücuttan uzaklaştırılırken kopartılmamalı, bir cımbızla, kenenin vücuda yapıştığı kısmından tutulup çivi çıkarır gibi sağa sola oynatılarak çıkarılmalıdır. Kene bir süre sonra kendini bırakacaktır.

Kene çıkarıldıktan sonra kızarık olan bölgeye çeşitli krem ya da solüsyonlar sürülebilir.

Ancak, kenenin baş kısmı veya bir bölümü deri içerisine gömülmüş ise kesinlikle elle oynanmadan bir sağlık kuruluşuna başvurularak cerrahi operasyon kullanılmalıdır.

Uyarı: Hasta olan kişilerin kullandığı malzemeler ve tuvaletler çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir