Kene Isırması Nasıl Belli Olur, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Kene Isırması Nasıl Anlaşılır?  Kene Isırması Nasıl Belli Olur?

Kene, ülkemizde son yıllarda etkili olan ve ölümcül etkilere sahip olan bir canlıdır. Ancak tüm kene türleri ölümcül olmayıp yalnızca hayvanların ve insanların üzerinde yaşayanlar tehlikeli olmaktadır. Kene ısırmalarında önemli olan kenenin zamanında çıkarılması ve çıkarılış şeklidir.

Kene Isırması Nasıl Belli Olur?

Kene Isırması Belirtileri

Peki, kene ısırıklarında etki nasıl görülür? Bizi kenenin ısırdığını nasıl anlayabiliriz?

Keneler, genellikle kırsal bölgelerde yaşayanları ve hayvanlar ile sık içli dışlı olanları tehdit etmektedir. Ayrıca çalılık alanlar ve piknik yapılan bölgeler, kişiler için önemli tehdit unsuru oluşturur. Ortalama büyüklüğü 4-8 mm arasında olan bu canlı göz ile zor görülebildiği gibi görüldüğünde küçük bir noktayı andırmaktadır. Vücudunuzda daha önce görmediğiniz böyle bir nokta bulunuyor ise vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Kan ve vücut sıvısı yoluyla da bulaşabilen hastalık daha çok et ile uğraşan kişileri, kasapları ve hayvanlar ile ilgilenen veterinerleri tehdit eder.

Kene ısırmalarında hastalık belirtisi ne kadardır? Hastalık ne kadar sürede etkili olur?

Kene ısırdığı ilk andan itibaren kan emmeye başlar. Ortalama ilk ısırıktan sonra 2 gün içerisinde ilk belirtiler gözlenir.

Belirtiler arasında en sık görünenleri, baş  ağrısı, yüksek ateş, mide bulantısı, ani iştahsızlık, mide ağrısı, kusma ve ishal gibi şikayetler aniden etkili olur.

Göz bölgesinde kızarıklık ve yüzde ani renk değişimi gözlenebilir. Göğüs ve vücut bölgesinde yaygın olarak cilt kanamaları meydana gelebilir. Ayrıca en ciddi durumda burun kanaması meydana gelebilir ve dışkı ile idrarda kan görülebilir.

İlk ısırıktan sonra beşinci günden itibaren vücut artık iflas noktasına gelmiştir. İlk belirtilerden sonra beşinci günden itibaren karaciğer ve böbrek yetmezliği, sinir sisteminde çökme meydana gelecektir. Hastalık etkisinde karaciğer, böbrek ve akciğer çöktükten sonra hasta kaybedilir. İyileşme dönemi ortalama 10. günden sonra etkili olmaktadır.

9 Comments on “Kene Isırması Nasıl Belli Olur, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?”

 1. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virüs alındıktan ne kadar sonra görülür?

  Kene tarafından ısırılma veya kene ile temas sonucu virüsün alınmasını müteakiben hastalığın belirtileri genellikle 1-3 günde ortaya çıkar; bu sure en fazla 9 gün olabilmektedir. Hasta insan veya hayvanlara ait kan, vücut sıvıları veya diğer dokulara doğrudan temas sonucu meydana gelen bulaşmalarda hastalığın belirtilerinin ortaya çıkma süresi 5-6 gündür; bu süre de en fazla 13 gün kadar olabilmektedir.

  Hastalık, çoğunlukla bulaştırıcı kenelerin aktif oldujğu bahar ve yaz aylarında ortaya çıkabilmektedir.

 2. Dün benim yatagimda kene vardi oldurdum onu , gecenlerdede kopegimin ustunde vardi onu ben kendi elimle aldim , acaba bi sorunu var mi ?

 3. elinle aldıktan sonra ne yaptın eğer cımbızla felen aldıysan bişiy olmaz ama dikkat pire de olabilir.

 4. 3 gün önce kene ısırmış dün fark etim ve cıkarıp atım ama vucuta sadece kaşıntı ve kanlı sivilceler var ne yapmam gerek

 5. Penisimin üstünde siyah bir nokta gördüm yara gibi duruyordu elimle yoldum keneden daha kucuk ve hıcbır sekılde hayvan belırtısı yoktu yara kabuk gıbıydı acaba kene olma ıhtımalı varmı?

 6. Mrb benim bacağından kene tutmuş bunu bugun farkettim elimle çekip aldım tut tugu yerde ufakbir kızarıklık var bir sey olurmu

 7. dün belgrad ormanına gitmiştik yarın bacağımda sivilce çıktı bir şey olurmu?

 8. Keneyi kolumda gördüm vurdum aşağı düştü fakat hafif bir kızarıklık var siyahlık yok kene zaten geziyordu o sıra vurdum ama kızarıklık var hafiften ne olmuştur acil cevap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir