Keneden Nasıl Korunulur? Keneden Korunma Yolları?

Keneden Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Keneden korunmak için ne yapılmalı, keneden nasıl korunulur? Son günlerin en sık sorulan sorularından bazıları bunlar. Evet, günümüzde kene ile yaşamaya artık alışmış durumdayız. Yazın kene vakalarında görülen artış, insanların bu konuda yeterince bilgi sahibi olmaması nedeniyle üzücü durumlar ile sonuçlanıyor. Peki, keneden nasıl korunulmalı ve keneden korunmak için neler yapılmalı. Sizler, için keneden korunma yollarını araştırdık.

Keneden Nasıl Korunulur, Keneden Nasıl Korunuruz, Keneden Nasıl Korunabiliriz, Keneden Korunmak İçin Ne Yapılmalı, Keneden Korunmanın Yolları, Keneden Korunma

Öncelikle, keneye karşı kırsal bölgelerde ve orman, otluk arazilerde yaşayanlar, hayvancılık ile uğraşan ya da hayvanlar ile yakın temasta bulunanlar tehdit altında olan ilk grupta yer alırlar. Bu grup içerisinde özellikle bilinçsizce oynayan, hareket eden çocuklar ise ciddi tehdit altındadır. Keneye karşı korunmak için;

Keneden Nasıl Korunulur, Keneden Korunma Yolları?

Kene, ısırmalarında bulaşıklık önlenmelidir.

Hayvan barınaklarına ve hayvanların yoğun olduğu alanlara belirli dönemlerde ilaçlama yapılmalıdır.

Barınak vb alanlara girmeden önce vücut tamamen kapatılmalı ve kenenin ısırması için açık alan bırakılmamalıdır.

Barınak vb alanlardan çıkıldıktan sonra vücut mutlaka kontrol edilmeli, kene var ise çıkarılmalı(temizlenmeli) ve giyilen kıyafetler ilaçlanarak yıkanmalıdır.

Hayvanların bulunduğu alanlar ve barınaklar düzenli olarak boyanmalıdır.

Açık arazilerde uzun kollu kıyafetler tercih edilmeli, özellikle ayakkabılar mutlaka kapalı olmalıdır.

Çalı, çırpı, su kenarı veya gür otların bulunduğu alanlara piknik veya başka bir amaçla gidilmesi gerektiğinde pantolon paçaları çorap içine alınmalı ve dönüşte mutlaka vücut kene yönünden kontrol edilmeli, kene varsa uygun bir şekilde uzaklaştırılmalıdır. Bu tür yerlere gidildiğinde mümkünse çizme giyilmelidir.

En önemlisi ısırma gibi vakalarda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir