Kepekten Kurtulmanın Yolları

Kepek, günümüzde birçok kişinin ortak sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle iş, okul hayatı içerisinde bulunan ve günlük yaşamında aktif olarak topluluk içerisinde olan kişilerin kepek sorunu ile mücadele pek kolay olmayacaktır.

Reklamlarda, yazılı ve görsel basında kepek sorunu ile mücadele de sık, sık kozmetik ürünlerin tavsiye edildiğini görebilirsiniz. Peki, bu kozmetik ürünler kepek ile yeterince mücadele etmenize yardımcı olabilir mi? Ya da oluşan kepek sorununu tamamen çözebilir mi? Yoksa bu ürünler sadece pazarlamanın getirdiği klasik bir ürün mü?

Günümüzde özellikle siyah giyinmeyi seven kişiler için büyük bir problem olan kepek sorununda, çözümü kepek giderici şampuanlarda aramaktan vazgeçin. Bu ürünler her ne kadar doğal içeriğe sahip gibi görünse de kimyasal katkıları nedeniyle başka sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. İşte kepek sorununun çözümünde kullanabileceğiniz bazı ürünler.

saç kepeklenme

1) Aspirin, kepek oluşumunu önleyici etkiye sahiptir.

Aspirin, kepek sorununun çözümünde etkili bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Her gün düzenli olarak kullanmış olduğunuz şampuan içerisine 2 adet aspirini toz haline getirip karıştırın ve saçlarınızı bu karışım ile yıkayın. Bu işlem sonrasında normal şampuan ile saçlarınızı tekrar yıkayıp durulamayı unutmayın.

2) Kepek için karbonat kullanın

Saç derinizde kepekler, önlenemez bir boyuta mı ulaştı? Yapmanız gereken ilk şey saçlarınızı ıslattıktan sonra bir avuç kadar karbonat kullanmaktır. Nemli saçlara saç diplerine doğru karbonatı uyguladıktan sonra saçlarınızı iyice durulayın ve kurutun. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta bu işlemi her saç yıkamanızda uygulamanız ve şampuan kullanmamanızdır.

3) Saçlarınız mı kaşınıyor?

Kepek sorunu, kaşıntıyı da beraberinde getirecektir. Bu gibi bir sorun karşısında kullanacağınız ilk ürün limon olacaktır. Kuru saçlarınıza 2 yemek kaşığı limonu saç diplerinize doğru uygulayın. Bu işlem sonrasında saçlarınızı iyice durulamayı unutmayın.

4) Kullandığınız ürünlere dikkat edin?

Kullanmış olduğunuz şampuan, saç kremi ve diğer bakım ürünlerine dikkat edin. Mümkün olduğunca bu ürünlerin doğal katkılı olmasına ve kimyasal içeriğe sahip olmamasına özen gösterin. Genellikle saç koruyucu etkiye sahip olması ile ünlü olan ürünlerin birçoğu kimyasal içeriği nedeniyle saç yapısının bozulmasına ve kepeklenmeye neden olmaktadır.

One Comment on “Kepekten Kurtulmanın Yolları”

  1. Kepek bayanlar için bir felaket gibidir bence.Bu konu ile bayanlarımız çok ilgilidir. Bilgi verdiginiz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir