Kestane Nasıl Haşlanır? Kestane Nasıl Pişirilir?

Sonbaharın gelmesi ile birlikte kestanede tezgahlarda yerini almaya başladı. Kestane ülkemizde çok sevilen bir meyvedir.  Genelde kestane kebap olarak tüketilir. Ancak kestane haşlama yapılarak da tüketilmektedir. Kestanenin haşlaması yapıldığında kalorisi %25 oranında azalmış olur.

Bu yazımızda kestanenin nasıl haşlanır? kestane haşlamanın incelikleri nelerdir? bunları öğreneceğiz.

Kestane Nasıl Haşlanır?

Kestanenin bilinen 2 çeşit pişirilme yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biride kestanenin haşlanması dır. Kestaneyi aldığınızda tozlu olduğu için yıkıyoruz. Yıkamadan temiz bir bez ile tozunu alırız. Kestanenin kabuğunu yemeyeceğimiz için yıkandığında içine su geçmesin ki kabukları rahat ayrılsın Bu işlemden sonra düz kısmından x şekli veririz kestaneleri içinde su kaynamakta olan orta boy bir tencereye aynı boydaki 4-5 tanesini kaşık yardımı ile koyuyoruz. Burada neden bu kadar az kestane konuldu diye düşünebilirsiniz. Hepsi aynı konduğunda suyu soğutup hepsi aynı anda pişmeyeceği için bir kısmı tam pişmeyecek bir kısmı ise çok pişmiş olacak kaynamakta olan suda attığımız 4-5 adet kestaneyi ortalama 2-3 dakika bunları bekleyeceğiz. Kestanenin kestiğimiz kabukları yukarı doğru ayrılmaya başladığında sudan alınır. Aldığımız kestaneleri hemen soymak istiyorsanız biraz soğuk sudan geçirirseniz kabuklarını hemen soyabilirsiniz. Küçük bir bıçak yardımı ile elinizi kesmeden içini zedelemeden kahverengi kabuklarını da alabilirsiniz. Bu şekilde kestanenin biçimi bozulmadan haşlanmış olur.

Kestane Nasıl Haşlanır, Kestane Nasıl Pişirilir, Kestane Haşlaması, Kestane Nasıl Çizilir, Kestane Nasıl Yapılır

Kestaneyi Dağılmadan Kabuklarından Ayırmanın Püf Noktası:

Kestaneyi üstünden döndürerek altına kadar çiziyoruz. Alt kısmını çizmeden 3 tarafını çizmiş oluyoruz. Haşlandığında yada fırına verildiğinde ağzı çok daha çabuk açılır. Fırını atmadan önce üzeri biraz yağlanıyor. O zaman çok daha kolay açılıyor ağzı haşlanacağı zaman ise kestanenin kabukları çabuk çıksın istiyorsak eğer sıcak kestaneleri soğuk suyun içine suyu ile birlikte atıyoruz ve kestanenin kabukları kolay bir şekilde açılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir