Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesi nasıl tedavi edilir?

İltihap, apse, lokal anestezi altında genellikle cerrahi müdahale ile temizlenebilmektedir. Bölge, önerilen dozda antibiyotik kullanımı ile 2-3 hafta içerisinde düzelecektir. Tedavide amaç, cilt üzerinde görülen deliklerin ve bunlara bağlı kanalların ameliyatla normal doku olacak şekilde çıkarılmasıdır.

Çıkarılan bölgenin açık ya da kapalı olması operasyonu gerçekleştiren cerrahın insiyatifine kalmış bir durumdur. Açık bırakılması durumunda ortalama 2 ay içerisinde iyileşme görülür.

Kıl dönmesine bağlı olan iltihap burada iltihap önce bir kızarıklıkla ve şişkinlikle ortaya çıkar. Bu şişkinlik kendi kendine delinebilir bunda apsenin kendi kendine boşalması diyoruz ama buradaki amacımız biran önce doktora giderek bu apsenin kendiliğinden anormal yerlere boşalmamasını sağlamak dolayısı ile doktorun onu kendisinin delip apseyi boşaltması gerekir. Doktor bunu lokal anestezi altında apsenin cilde en yakın olduğu yerden cildi açarak ve orayı genişleterek apsesini boşaltır burayı temizler ama kıl dönmesine bağlı sadece apsenin boşaltılmasıdır bu esas nihai tedavi  henüz yapılmamıştır. Daha sonra kıl dönmesi için gerekli ameliyat yapılması gerekir. Buradaki iltihabı bizzat doktor tarafından temizlenmesi gerekiyor. Hastanın  bundan önce şişlik olduğunda şişliğin ağrı yada zonglama hissi olduğunda mutlaka doktora gitmesi gerekiyor. Bir takım oturma banyolarının burada hiçbir faydası yoktur hatta zararlı olduğu söylenir.

Kıl dönmesine İbrahim Saraçoğlu – Öneri

Kıl dönmesine İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bir tedavi şekli uygulanabilir.

Kurutulmuş ısırgan otu haşlandıktan sonra lapa haline getirilir. Lapa ılıdıktan sonra bölgeye konup temiz bir bez yardımıyla sarılır. Yara üzerinde ortalama 15-20 dakika bekletilmesi yeterlidir. Bu kürü haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir