Kinoa Nedir? Kinoa Faydaları ve Kinoa Nerede Bulunur

Kinoa Nedir? Kinoa Faydaları ve Kinoa Nerede Bulunur

Kinoa nedir? Kinoa (quinoa) önemli bir nedeni ise kinoa’nın faydaları ve besin değerleri olduğunu söyleyebiliriz. Kinoa ülkemizde de bundan sonra çok duyulacak bir besin olabilir ve kinoa ülkemizde de yetiştirilmeye başlanabilir.

Kinoa nın 120 türü çeşidi bulunurken bunlardan 3 çeşidi beyaz, kızıl ve grimsi olanı kullanılmaktadır. Kinoa nın önemli bir besin olduğunuz söylemek çok doğru olur bakın kinoa NASA nın uzay uçuşlarında mürettebatın beslenmesi için uzay aracında yetiştirilecek besin olarak seçilmiş.

Kinoa yı filizlendirilip tüketilirse besin değeri çok daha fazla oluyor. Filizlendirildiğinde kinoanın besin değeri etten daha yüksek hale geliyor.

Kinoa Nerede Satılır, Kinoa Nerede Bulunur, Kinoa Nereden Alınır, Kinoa Faydaları, Kinoa Nedir, Kinoa Yararları, Kinoa Nedir Faydaları Nelerdir, Kinoa Satış, Kinoa Tarifleri

 

KİNOA (QUİNOA)  PROTEİN BAKIMINDAN ZENGİN. 

Pirinçten 3, buğdaydan ise 2 misli daha fazla protein ihtiva etmektedir.

Kinoa’nın yemek olarak bir çok şekilde kullanımı vardır. Bulgura benzediği ve bizim damak tadımıza uygun olan bu tahılın ülkemizde de sevileceğini düşünüyorum. Kinoa ile haşlanarak salatalarda, çorbalarda, kısır yapılabiliyor, şöyle kinoa’yı  pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz. Kuskus gibi pişirilip hafif sade yağ ile döndürülüp pembeleşene kadar çevirilirse de yemek gibi yenilebiliyor.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

1-Kinoa süper oksit dismutaz enzimi içerdiğinden dolayı yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip

2-Meme kanseri oluşumunun önlenmesinde faydalı yardımcı bir besindir. (İçeriğindeki lignin hormonunun sebep olduğu  kanser türlerine karşı da koruyor. )

3-Antioksidan dır. Kuersetin anti oksidan olmasının yanısıra, bahar alerjilerine karşı da iyi bir destek.

4-Gluten içermiyor bu nedenle gluten alerjisi olanların tercih edebileceği, protein ve karbonhidrat ihtiyacını karşılayabileceği bir besindir. (Her ne kadar gluten içermediği belirtilse de gluten alerjisi olan çölyak hastaları doktorunuza danışmadan kullanmayın lütfen).

3-Kinoa önemli bir protein kaynağıdır. Et kadar proteine sahip bir tahıl (100 gram kinoanın bazı türlerinin yüzde 20si protein).

4-Kalsiyum içermektedir. İçeriğindeki kalsiyum vücut tarafından sütte bulunan kalsiyum dan daha iyi kullanılmaktadır.

5-Kolestrol içermez yağ oranı düşük.

6-Yüksek oranda demir içerdiğinden demir eksikliği nedeniyle kansızlık yaşayanlar kinoa yı tüketiyor.

7-Lif oranı yüksek olduğunda kabızlık çekenlere de tavsiye ediliyor.

8-A, B, C, D ve K gibi birçok vitamini içermektedir.

9-Kabızlığa iyi gelir.

10-Kansızlığa iyi gelir. 

11-Kalsiyum, demir ve protein kaynağıdır.

12-Kinoa magnezyun bakımından zengindir.

Türkiye de şuan her yerde bulmak zor, ancak kinoa nın  faydalarını okuduktan sonra bu tahılın ülkemizde de yetiştirileceği ve marketlerde daha çok bulunacağını düşünüyorum.

Kinoa Nerede Satılır, Kinoa Nerede Bulunur, Kinoa Nereden Alınır, Kinoa Faydaları, Kinoa Nedir, Kinoa Yararları, Kinoa Nedir Faydaları Nelerdir, Kinoa Satış, Kinoa Tarifleri

 

Kinoa Nerede Bulunur, Nerede Satılır?

Şuan Kinoayı Metro Grossmarket’lerden temin edebilirsiniz.

Kinoa nasıl yetiştirilir?

Kinoa bitkisi ülkemiz iklimine uygun bir tahıl dır. Kinoa dan en iyi verimi yaylalık kıraç topraklarda rakımı 1000-4000 m arasındaki arazilerden alınıyor. Dağ yamaçları ve ovalarda da verimi gayet iyi olan kinoa bir çok toprağa uyumlu olması nedeniyle  bu konuda gerekli çalışmaların yapılarak Türkiye de kinoa yetiştiriciliğine başlanmasının olumlu olacağını düşünüyorum.

“Kinoa” nın gübre ve su problemi yok. En iyi verimi rakımı 1000 ila 4000 metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor. Dağ yamaçlarında ve ovalarda verim değişmiyor. Bu bitki her türlü toprağa uyum sağlamasıyla ünlü…

 

Kinoa Nasıl Kullanılır? Kinoa Nasıl Pişirilir?

Çorbaların içine konulabiliyor. Kısırda çok lezzetli oluyor.  Kurabiyeler de kullanabiliyor. Tadı bizdeki bulgura benziyor. Özellikle yoğurtla tüketilirse besleyici özelliği çok artıyor.

Çölyak hastaları da Kinoa tüketebilirler.

100gr kinoa da 372 gr kalori var.

Kinoa da kolesterol sıfırdır. Kinoa vejeteryan beslenenler için alternatif bir besindir.

 

6 Comments on “Kinoa Nedir? Kinoa Faydaları ve Kinoa Nerede Bulunur”

 1. ben senelerce kabızlık çekiyorum ve çok şişkinlik var.gaz sorum yaşiyorum.sık sık kilo aliyorum.ve zor verebiliyorum.yuruş yapmıyorum bel fıtık var.yemeklerde çok dıkatliyım.ekmek seven iyinsan değılım.ne tavsiye edersınız.

 2. Ülkemiz şartlarına ıslahı gerçekleştirilmiş KİNOA Tohumu bulunur. Yurtdışından Peru’dan ithal edilip bütün araştırma ve iyileştirme çalışmaları yapılmıştır.
  Hazinedaroğlu Tarım. .
  Mehmet Buğra HAN HAZİNEDAROĞLU
  İletişim : 0507 222 00 80

 3. arkadaşlar metro grostakini eksek olurmu ltf yardımcı olurmusunuz

 4. 2015 yılı nevşehirde ekitim ağustos ayında hasatını yaptım isteyene tohum vere bilirim yemeklikte vere bilirim

 5. EKİP HASAT YAPANDAN : Kinoa hakkında bilgi almak isteyen çifçilerimize tohumda, ekimde hasatta ve pazarlamada yardımcı olurum.
  İrtibat Tel;05438163701

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.