Kırk Kilit Otu

Kırk Kilit Otu

Latince adı: Equisetum arvense olan alternatif tıpta kullanılan bitkidir. Diğer isimleri; Atkuyruğu, zemberek otu, çam otu, kırk boğumKırk Kilit Otu kök ve sapı uzun ömürlü olan , eğimli arazilerde , sulak yerlerde, nemli topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Balçıklı toprakta yetişenleri en şifalı olanlarıdır. Ülkemizde 7 çeşidi üretilmektedir. Mayıs ve Haziram aylarında toplanırken sapın toprapa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge yerlerde kurumaya bırakılır.

  • Damarları ve kasları yumuşak tutar. Böylece Sporculara çok faydalıdır.
  • Kemikleri Kuvvetlendirir, Romatizma ve gutta, eklem ağrılarında çok fayda verir.
  • Saç dökülmesi, tırnak kırılmalarında yararlıdır.
  • Bol idrar söktürür, ödemi giderir.
  • Damar sertliğini önler, regl düzensizliklerinde iç kanamaları önlemede ve durdurmada ( Burun, Mide, Barsak, Akçiger, Beyin kanamaları, Aşırı regl kanamaları ).
  • Kullanıldığı yerler: Burun kanamasını keser. Kesiklerde ve çıbanda faydalıdır. Balla karıştırılıp yenecek olursa, nefes darlığını giderir. Yaraları iyileştirir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Böbrek taşı düşürmede etkili olduğu söylenmektedir.

Uyarı : Kırk Kilit Otu ( At Kuyruğu ) aşırı kullanımı zehirlenmeye yol açabilir. 45 günden fazla kullanılmamalıdır. Belirtilen miktarın üzerinde kesinlikle kullanmayınız. At kuyruğu otunun bazı türleri zehirldir. Dikkatli kullanılmalıdır. Uzman birine danışmadan lütfen kullanmayınız. Ucunda sürekli spor başağı taşıyan yüksek boylu türler kesinlikle kullanılmamalıdır!

Share Button

1 Yorum Comment

  1. admin 29 Kasım 2013

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir