Kırmızı Biberin Faydaları Ve Kırmızı Biber Dolması Tarifi

Kırmızı biber pazarlarda bolca bulunurken, sizler de kırmızı biber dolması yapmak istersiniz diye düşündük; ve size kırmızı biber dolması tarifi vermeye karar verdik. Çünkü kırmızı biber dolması nasıl yapılır sorusunun cevabı herkes tarafından bilinmeyebilir.

Kırmızı biber dolması nasıl yapılır‘dan önce kırmızı biber dolması için gerekli malzemeleri sizlerle paylaşalım:

İki tane kırmızı biber, bir bardak sıcak su, bir kaşık domates salçası, yarım fincan zeytinyağı, arzu edildiği kadar tuz. Kızmırı biber dolmasının malzemeleri sadece bu malzemelerle sınırlı da değildir.

Kırmızı biber dolmasının harcının malzemelerini de sizlerle paylaşalım:

150 gram kuzu eti (kıymada kullanılabilir), iki tane domates, bir tane soğan, yarım bardak pirinç, bir kaşık domates salçası, iki baş sarımsak, karabiber, kuru nane, tuz, kimyon.

Kırmızı biber dolmasının malzemelerinin alınmasının ardından, kırmızı biber dolması tarifine bakabilir; ve kırmızı biber dolması nasıl yapılır’ın cevabını verebiliriz. O halde vakit kaybetmeden, kırmızı biber dolması nasıl yapılır hep birlikte öğrenelim:

Kırmızı biber dolması tarifi: kırmızı biberler öncelikle boylamasına ortadan ikiye ayrılır. Sonra da kırmızı biberin içindeki çekirdekler çıkartılır. Bu arada kırmızı biber dolmasının harcının malzemeleri arasında yer alan doğan ve sarımsaklar ince ince kıyılır. Domatesler ise küçük şekilde doğranır. Bir tarafta da pirinç yıkanarak süzülür. Daha sonra, kıyma da alınarak derin bir kaba konulur; ve kırmızı biber dolması harcında yer alan tüm malzemeler içerisine eklenerek iyice karıştırılır. Kırmızı biberlerin içerisine kırmızı biber dolmasının harcı doldurulur; ve kırmızı biberler bir tencereye dizilir. Sıcak su, salça, tuz ve yağı başka bir yerde karıştırdıktan sonra kırmızı biber dolmasının üzerine dökün. Tencereyi ocağa koyun ve kapağını kapatarak orta ateşte otuzbeş dakika pişirin. Daha sonra da kırmızı biber dolmasını maydanoz ile süsleyerek sıcak bir şekilde servis edin.

Neden kırmızı biber dolması yapmanız gerektiğine gelince, kırmızı biberin faydalarından da kısaca bahsedelim: Kırmızı biberin faydaları arasında ilk sırada, kanser hücrelerini yok etmesi gösterilmektedir. Kırmızı biberin faydaları arasında eklemlerde yer alan iltihaplara karşı rahatlatıcı etkisinden de söz etmek gerektiğini belirten uzmanlar, eklem ağrılarının giderilmesinden de söz etmektedirler.

Kırmızı biberin faydaları arasında, midedeki asitlerin giderilmesine yardımcı olan etkisinin yanısıra, sindirimi kolaylaştıran özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Kırmızı biberin faydalarından bir diğeri de kolesterolün düşürülmesine yönelik faydasıdır. Kırmızı biberin faydaları, mikrop öldürücü etkisi ile birlikte, kan dolaşımını düzenlemesi ile de bilinmelidir. Ayrıca kırmızı biber  C vitamini açısından da zengindir. C vitamini oranı limondan daha çoktur. Kırmızı biberler, yeşil biberlerden iki kat daha fazla C vitaminine sahiptir.

Kırmızı biber bazal metabolik hızı arttırarak zayıflamaya yardım eder , iştah açıcı olması, afrodizyak etkisi ile Kırmızı biber oldukça faydalı bir yiyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir