Kırmızı Fasülye Hakkında Bildikleriniz ve Daha Fazlası

Yemeklerimizi yaparken mutfaklarımıza renk katan, ağzımızı tatlandıran bir takım besin maddeleri bulunmaktadır. Biz aslında yemeklerimizi yerken, bu yiyeceklerin, sağlığa faydalı olan özelliklerinden de nasibimizi almış oluruz. Bahsedilen yiyecekler arasında, mutfaklarımıza renk katanlardan bir tanesi de kırmızı fasülyedir. Yazımızda sizlere, kırmızı fasülyenin ne gibi özellikleri olduğundan bahsedeceğiz:

Fasülye seçerken, nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Herşeyden önce, alacağınız fasülyeyi, hangi yemek için kullanacağınızı belirlemenizde büyük önem bulunmaktadır. Azuki fasülyesinin sindiriminin, diğer fasülye türlerine göre daha kolay olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Ancak azuki fasülyesinin yoğun fasülye tadının olmadığını da belirtmek gerekmektedir. İri taneli olan fasülyeler ise, hangi yemeğin içinde pişirecekseniz, o yemeğin tadını alacaklardır. Örneğin patates ile pişirdiğiniz bir iri taneli fasülye yemeğinde, fasülye tadı değil de patates tadı alacaksınız demektir. Aynı şekilde, Et ve pirinç yemeklerinde fasülye kullanmayı düşünüyorsanız da, küçük taneli fasülyeleri almanız gerekiyor demektir.

Kırmızı fasülye, kelimenin tam anlamı ile, bir demir ve protein deposudur. Diğer tahıl ürünleri ile karşılaştırıldığında, protein bakımından oldukça zengin bir yiyecek olan kırmızı fasülye, vücudun ihtiyacı olan tüm aminoasitleri de içerisinde bulundurmaktadır. Bir fincan kırmızı fasülye içerisinde 15 mg demir; ve 15 mg de protein bulunmaktadır. Belirtilen değerlerde kırmızı fasülye, vücudumuzun günlük ihtiyacının %30’luk bölümünü karşılamaktadır.

Diyabet hastalarına da önerilen kırmızı fasülye, içerisindeki yoğun lif miktarı ile dikkat çekmektedir. Lif, sindirimimizi kolaylaştırma özelliğine sahiptir. Ve kırmızı fasülye ile, günlük lif ihtiyacımızın yarısını karşılamış oluruz. Bu da sindirimimizin daha kolay gerçekleştirileceği anlamına gelmektedir. Kan şekerini düşürücü özelliği bulunmasının nedeni ise, uzun sürede sindirimin gerçekleşmesi nedeni ile olmaktadır.

Kırmızı fasülye içerisinde, kivi ve böğürtlenden daha fazla antioksidan olduğunu biliyor muydunuz? Antioksidan özelliği çok yoğun olan kırmızı fasülye, kalp hastalıkları ve kanser hastalıklarının riskini azaltmakta büyük bir role sahiptir. Bu nedenle de kırmızı fasülyenin tüketimi ısrarla önerilmektedir.Kırmızı fasülye, genellikle konserve olarak bulundurulmaktadır. Ancak konserve fasülye içerisinde yoğun miktarda katkı maddesi bulunmaktadır. Bu nedenle de konserve fasülyeleri kullanmadan önce, dikkatlice yıkamak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir