Kırmızı Pancarın Tansiyona Olan Etkileri

Genellikle, sağlıklı şeylerin tadı beğenilmez, çocuklar tarafından sevilmeyen şeyler, anne babalar tarafından onlara daha fazla sevdirmeye çalışabilirler; ancak anne babaların da bitkisel ürünlere karşı ilgileri yok ise, çocuklar sevmedikleri şeyi sevmemeye devam edeceklerdir. Ancak bazı bitkiler o kadar önemlidir; ve tüketilmesi gerekir ki, bunu insanlar anladıklarında zaman çok geç olabilir.

Şekerlerin renklerinin neden genellikle kırmızı olduğunu hiç düşündünüz mü? Bebeklerin bile ilgisini çeken kırmızı renk, gözün sevdiği bir renk olması ile bilinmektedir. Genel olarak kırmızının istem dışı refleksler ile tercih edilmesi, şekerlerin de kırmızı olarak yoğunlaştırılmasını gerekli kılmaktadır. Kırmızı elma, kırmızı üzün, kiraz, frambuaz, frenk üzümü gibi besinlerin renklerinin neden kırmızı olduğunu hiç merak etmiş miydiniz?

Bilindiği gibi, rengi yeşil olan bütün meyve ve sebzelerin içerisinde antioksidan olduğu söylenmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz meyveler de genel olarak kırmızıdır; ve bir de bunlara ek olarak, kırmızı pancar vardır. Kırmızı pancar nedense sevilmez, salataların üzerine bir damla pancar suyu konulsa, o salata yenmez; ya da sirke genel olarak sevilmez. Bu nedenle midir ki kırmızı pancarın turşusu, sade meyve olarak yenmesinden daha çok tercih edilmektedir?
Hiç düşündünüz mü kırmızı pancarın nelere iyi geleceğini ya da diğer kırmızı renkli besinler gibi onun da sahip olduğu bu kırmızı rengin ne kadar diğer meyvelere benzediğini? Kırmızı pancarın faydalarını bugüne kadar belki de hiç görmemişsinizdir şifalı bitkiler listelerinde, ancak biz sizler için, kırmızı pancarın faydalarını araştırdık…

Pancar, içerisinde, tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksek miktarda nitrat bulundurmaktadır. Bu nitrat ise, vücuda girdiği anda nitrik asite dönüşüyor; ve nitrik asit, tansiyon hastaları için, tansiyon ilaçları kadar etkili bir tansiyon düşürücü özellik gösteriyor. Kan basıncını düşüren ve seviyesini korumasına yardımcı olan nitrik asit, aynı zamanda tansiyon ilacı kullanmak zorunda kalan her üç yetişkinden birinin, pancar ile, hayatında kullanmış olduğu ilaç sayısını azaltabileceğini de belirten araştırmacılar, kırmızı pancarın tansiyon düşürücü etkisinin kesinlikle azımsanmaması gerektiğinin özellikle altını çiziyorlar.

Ancak genel olarak pancarın suyu, elma suyu kadar çok sevilmemekte. Bu nedenle, uzmanlar bize, pancarı nasıl severek kullanabileceğimizi de anlatıyorlar. Pancar suyunu elde ettikten sonra, yapmamız gereken tek şey, bekletmeden, elma suyu ve bir miktar su ile karıştırarak içmek. Bu sayede kırmızı pancarın sevilmeyen tadından eser kalmayacak. Tansiyon sorunlarınız da baş etmek için destek olarak kullanabileceğiniz bir sebzedir.

http://www.dailymotion.com/video/xgltrw

Uyarı: Kendiniz de bir rahatsızlık hissettiğinizde öncelikle hekimlere başvurunuz. Kendi kendinize hastalığınızı teşhis edip tedavi yollarına kalkışmayınız. Başka rahatsızlıklarınız varsa bunları doktorunuza bildiriniz. Kullanacağınız şifalı bir bitki de olsa bunu doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Sitemizde yer alan bilgiler sizler bilgilendirmek amaçlıdır. Önerilerimizi dikkat almanızı rica eder. Sağlık dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir