Kış aylarında beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenerek hastalıklardan korunmamız mümkün Biz de her biri vücudumuzda önemli bir vitamin eksikliğini gideren bazı besinlerin faydaları ;

Renk açısından zengin  meyve ve sebzeler genellikle daha fazla antioksidan içeriyor. Antioksidanlar ise vücuttaki hücrelerin kendilerini yenilemelerine yardımcı oluyor. Amerikan Uluslar arası Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün çalışmalarına göre kadınların sağlıklı olabilmek ve kalp krizi geçirme riskini %40 azaltabilmek için günde en az 10 öğün sebze ve  meyve tüketmeleri gerekiyor.

Soğuk kış günlerinin yaşandığı şu günlerde mevsim sebze meyvelerinden tüketerek kendinizi daha iyi hissedecek ve hastalıklardan korunacaksınız.

Kırmızı Pancar , Sarımsak, Turp, Havuç, Ispanak, Kuruyemiş, Balık, Kereviz, Yer Elması kış mevsiminde tüketebileceğiniz besinler.

Kış aylarının geldiği ve soğukların bastırdığı şu günler grip ve soğuk algınlığına en çok yakalandığımız dönemlerdir. Yeterli ve dengeli beslenerek vücudumuzu daha da güçlendirebiliriz. Yeterli ve dengeli beslenme gün içerisinde her besin grubundan yeterli miktarda almakla sağlanır. İhtiyacımız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de almış oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir